نسخه چاپی


عشایر سالانه ۹.۵ میلیون راس دام پروار می کنند

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: سالانه ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار راس دام توسط جامعه عشایری کشور پرواربندی و روانه بازار مصرف می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، کرمعلی قندالی روز چهارشنبه 26 شهریور در حاشیه سفر به آذربایجان‌غربی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سالانه ۱۹۵ هزار تن گوشت قرمز توسط عشایر در کشور تولید می شود که نقش بسزایی در تامین گوشت مورد نیاز شهروندان دارد.

وی با اشاره به اینکه ۲۵ درصد گوشت قرمز کشور را عشایر تولید می کنند، ادامه داد: اجرای طرح پرواربندی برای تعادل زیستی دام و مرتع تاثیرگذار است و به تولیدات سالانه دامی کشور افزوده می‌شود.

قندالی گفت: برای جبران هزینه‌های مدیریت بحران در جامعه عشایری ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده و تاکنون ۴۰۰ میلیارد تومان آن تخصیص و جذب شده است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران اضافه کرد: ۲۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات مدیریت بحران نیز تا سال ۱۴۰۰ جذب و بین تشکل‌ها و تعاونی‌های عشایری توزیع می‌شود.

وی با اشاره به جمعیت عشایری کشور بیان کرد:  طبق آخرین سرشماری سال ۱۳۸۷، جمعیت عشایر کشور یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در قالب ۲۱۳ هزار خانوار عشایری بوده که این رقم بر اساس سرشماری ثبتی مبنایی به بیش از ۳۰۰ هزار خانوار با یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت رسیده است.

قندالی گفت: این آمار نشان می‌دهد با وجود برخی مهاجرت‌ها در جوامع در این حوزه نیز شاهد مهاجرت معکوس و برگشت عشایر به حوزه و مناطق خود هستیم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران بیان کرد: ۳۵ میلیون هکتار از اراضی و مراتع کشور در حوزه جامعه عشایری است که با داشتن ۲۳ میلیون راس دام ۲۸ درصد دام کشور را در اختیار دارند.

گفتنی است، رئیس سازمان امور عشایر ایران به همراه معاون و مدیرکل مطالعات این سازمان روز سه‌شنبه و چهارشنبه جهت بررسی مشکلات و بازدید از واحدهای دامداری عشایر به آذربایجان‌غربی سفر کرده است.

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٢٦ شهريور ١٣٩٩ - ١٦:٤٦
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: