نسخه چاپی


معاون سازمان امور عشایر ایران خبر داد:

اختصاص 1750 میلیارد ریال برای تامین آب عشایر کشور در سال 99

معاون سازمان امور عشایر ایران گفت: امسال یک هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال از بودجه سالانه برای اجرای ۱۶۰ پروژه آبرسانی در سامانه‌های عشایری کشور اختصاص یافته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، شاهپور علائی مقدم روز سه شنبه 25 شهریور در حاشیه بازدید از واحدهای دامداری عشایر و صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری میاندوآب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان این مطلب افزود: این مبلغ با موافقت مقام معظم رهبری و تصویب مجلس شورای اسلامی از محل بند ه تبصره 4 بودجه سالانه کشور برای ارتقای شاخص‌های توسعه‌ در مناطق عشایری اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته نیز ۴۰۰ میلیارد ریال برای اجرای ۴۵۰ پروژه آبرسانی عشایر جذب شد، افزود: در برنامه ششم توسعه در ۱۷ بند قانونی در زمینه‌های عمرانی، اجرایی و توسعه‌ای و ارتقای شاخص‌های برخورداری در مناطق عشایری توجه شده‌ است.

علائی مقدم با بیان اینکه از ظرفیت‌های قانونی بند پ ماده ۶ قانون برنامه ششم توسعه نیز برای این امر بهره گرفته شده است، گفت: پیش از این تنها شهرها از مالیات بر ارزش افزوده بهره‌مند می‌شدند ولی با تصویب مجلس، عشایر هم از درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده برخوردار شده اند.

معاون توسعه و امور زیربنائی سازمان امور عشایر ایران ادامه داد: براین اساس سالانه ۱۵۰ میلیارد تومان از محل مالیات بر ارزش افزوده برای اجرای کارهای توسعه‌ای و زیربنائی، بهداشتی، راهسازی، تامین آب و توسعه انرژی‌های نو هزینه می شود.

وی اظهار داشت: همچنین براساس ماده ۲۷ بند 5 قانون برنامه ششم توسعه، دستگاه‌های اجرایی مکلف شده‌اند برای ارتقای شاخص‌های برخورداری عشایر سالانه 5 درصد ازاعتبارات را در حوزه راهسازی، تامین آب، تحصیل، مسائل فرهنگی و بهداشت و درمان هزینه کنند و در این رابطه ۱۳ دستگاه اجرایی دخیل هستند.

علائی مقدم ابراز داشت: استان فارس با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت عشایری رتبه نخست کشوری را از حیث جمعیت عشایری به خود اختصاص داده و استانهای خوزستان، آذربایجان‌غربی، چهارمحال بختیاری و لرستان در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

معاون توسعه و امور زیربنائی سازمان امور عشایر ایران اضافه کرد: در این زمینه براساس سرشماری ثبتی مبنایی آمار خامی که بدست آمده، تعداد خانوارهای عشایری از ۲۱۳ هزار خانوار به ۲۳۴ هزار خانوار افزایش یافته‌ است.

 گفتنی است، رئیس سازمان امور عشایر ایران به همراه معاون و مدیرکل مطالعات این سازمان در جریان سفر به آذربایجان غربی در روز سه‌شنبه برای بررسی مشکلات از واحدهای دامداری عشایر میاندوآب در روستای "شیرین آب" از توابع بخش مرکزی و هچنین از صندوق اعتبار خرد زنان عشایری در روستای"گل سلیمان‌آباد" از توابع بخش باروق میاندوآب‌ بازدید کردند.

بازدید از منطقه عشایری نقده، بازدید از فروشگاه عشایری و پروژه‌های آبرسانی به مناطق ییلاقی سرسیل پیرانشهر از دیگر برنامه‌های روز نخست سفر رئیس سازمان امور عشایر ایران و همراهان به جنوب آذربایجان‌غربی بود.

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٢٦ شهريور ١٣٩٩ - ١٦:٠٥
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: