نسخه چاپی


برای پیشگیری از کرونا

کوچ بهاره عشایر آذربایجان‌غربی به تعویق افتاد

سرپرست امور عشایر آذربایجان‌غربی گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و به منظور حفظ سلامت جامعه عشایری استان، زمان کوچ بهاره عشایر با هماهنگی با منابع طبیعی و آبخیزداری استان بازنگری و به تعویق افتاد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر آذربایجان غربی، علی بهادری اظهار داشت: کوچ بهاره عشایر بدون هماهنگ با منابع طبیعی و آبخیزداری به مراتع ییلاقی استان تخلف محسوب می‌شود و  قبل از زمان تقویم کوچ، خدمات‌رسانی از سوی هیچ دستگاه اجرایی برای عشایر در نظر گرفته نشده است.

وی ادامه داد: با گرم شدن هوا در مناطق قشلاقی، عشایری که 5 ماه از سال را در این مناطق استقرار دارند، به مناطق سردسیر و ییلاقی استان کوچ می‌کنند.

سرپرست امور عشایر آذربایجان غربی تاکید کرد: اکنون که در اواخر زمستان و آغاز فصل بهار هستیم به‌منظور جلوگیری شیوع ویروس کرونا کوچ عشایر با هماهنگی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری به تعویق افتاد تا تمهیداتی در خصوص تاخیر کوچ بهاره اتخاذ شود.

بهادری بیان کرد: 15 هزار و 599 خانوار عشایری با حدود 104 هزار نفر جمعیت در 16 شهرستان این استان مستقر هستند که حدود 600 خانوار از آنها به ییلاق‌های خارج از استان در دامنه‌های جنوب سهند و اطراف شهرستان مرند از توابع آذربایجان شرقی کوچ می‌کنند.

وی گفت: شش هزار خانوار از عشایر شمال استان بیشتر به مناطق ییلاقی شهرستان چالدران کوچ می‌کنند و عشایر جنوب استان نیز به مناطق ییلاقی شهرستانهای نقده، پیرانشهر، اشنویه، مهاباد ، ییلاقات سلیم خان شهرستان شاهین دژ و دامنه‌های سهند آذربایجان شرقی کوچ می کنند.

بیان کرد: عشایر به مدت 2 تا 5 ماه در این مناطق حضور خواهند داشت و سپس کوچ خود را به مناطق قشلاقی آغاز می‌کنند.


  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٢٨ اسفند ١٣٩٨ - ١٢:٤٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: