نسخه چاپی


درآمد عشایر خراسان رضوی ۲ برابر عشایر کشور

مدیرکل امور عشایر خراسان رضوی گفت: میانگین سرانه درآمد ماهیانه عشایر در خراسان رضوی ۲۱ میلیون ریال، معادل حدود ۲ برابر درآمد ماهانه عشایر در کشور است.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر خراسان رضوی، فعالیت عشایر در عرصه‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی دارای سابقه تاریخی است و این قشر سختکوش این روزها به رغم کاهش جمعیتشان، در عرصه اقتصاد مقاومتی حضور پر قدرت و بی مثال دارند.

گرچه هم اکنون ۱.۵ درصد از کل جمعیت ایران را عشایر تشکیل می‌دهند اما آنان تولید ۲۵ درصد مواد پروتئینی به ویژه گوشت قرمز و محصولات لبنی، حدود ۴۰ درصد صنایع دستی و ۲۸ درصد دام سبک کشور را در اختیار دارند.

در این میان عشایر خراسان رضوی به عنوان یکی از استان‌های دارای مرز مشترک با ۲ کشور، از اهمیت و نقش فراوان برخوردارند.

عشایر این استان در قالب ۳۵ طایفه با دارا بودن ۹۹۰ هزار راس دام و تولید سالانه ۱۷ هزار تن فراورده‌های دامی شامل شیر، روغن، پشم، کرک و کود حیوانی و ۴۱ هزار و ۸۰۰ مترمربع صنایع دستی شامل گلیم، قالیچه، فرش و تابلو فرش نقش بسزایی در اقتصاد خراسان رضوی دارند.

مدیرکل امور عشایر خراسان رضوی با اشاره به افزایش تعداد دام عشایر این استان در سال گذشته و امسال گفت: این اقدام با اجرای طرح پرواربندی دام در این استان محقق شده است.

محمد نبوی فرد افزود: تعداد دام عشایر این استان از ۹۹۵ هزار راس در سال گذشته به یک میلیون و ۲۰۰ هزار راس در حال حاضر افزایش یافته که علت آن اجرای طرح پرواربندی دام سبک، اصلاح و مدیریت تغذیه و سایر حمایت‌ها از جمعیت عشایری استان بوده است.

وی پرواربندی را به معنای چاق کردن گوسفند و کسب حداکثر اضافه وزن یا تولید لاشه برای تامین گوشت دانست و گفت: پرواربندی دربرگیرنده مزایای فراوان شامل جلوگیری از کشتار دام پیش از رسیدن به وزن مطلوب و حفظ مراتع با جلوگیری از فشار چرای دام بر مرتع یا کاهش این فشار است.

 مدیرکل امور عشایر خراسان رضوی افزود: پارسال با اجرای این طرح ۴۲۶ هزار و ۸۰۳ راس دام عشایر استان با کنسانتره تولیدی در تنها کارگاه تولیدی اتحادیه عشایری استان خراسان رضوی، تغذیه و پروار شدند.

وی ادامه داد: با توجه به افزایش جمعیت دام عشایر استان از ابتدای امسال تاکنون ۲۵ هزار تن کنسانتره و به همین میزان جو به عنوان خوراک دام بین عشایر استان توزیع شده که تا پایان سال در مجموع به ۶۰ هزار تن خواهد رسید.

نبوی فرد گفت: این میزان توزیع خوراک دام بین عشایر استان در مقایسه با مدت مشابه پارسال حدود ۳۰ درصد افزایش داشته است.

 مدیرکل امور عشایر خراسان رضوی با بیان اینکه میانگین سرانه درآمد ماهیانه عشایر در خراسان رضوی ۲۱ میلیون ریال معادل حدود ۲ برابر درآمد ماهانه عشایر در کشور است، افزود: این افزایش درآمد ناشی از حمایت ها، پرداخت تسهیلات و اجرای طرح پرواربندی دام سبک در این استان است

وی ادامه داد: تا پایان برنامه ششم توسعه، درآمد ماهیانه عشایر در کشور باید به ۲۲ میلیون ریال برسد اما استان خراسان رضوی در نخستین سال‌های اجرای برنامه ششم موفق به تحقق این مهم شده و همین امر از یکجانشینی عشایر این استان و مهاجرت آنان به شهرها جلوگیری کرده است.

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٢٣ بهمن ١٣٩٨ - ٠٨:٤٥
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: