نسخه چاپی


واکسیناسیون رایگان دام عشایر در گلستان

معاون سلامت دامپزشکی استان گلستان گفت: به منظور پیشگیری از بیماری تب برفکی عملیات واکسیناسیون دام سنگین و سبک در مناطق عشایری استان گلستان در حال انجام می باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر گلستان، محسن عبدالوند گفت: برای افزایش سطح ایمنی دام عشایر مستقر در مراتع استان گلستان، که اغلب از استان های خراسان رضوی، شمالی و سمنان به استان گلستان نقل مکان می کنند؛ طرح واکسیناسیون رایگان تب برفکی با واکسن تولید داخل شروع شده است.

وی افزود: در این طرح که از آبان ماه سالجاری آغاز شده  11 هزار و 500 راس دام سنگین و 140 هزاز راس  1400000 دام سبک علیه بیماری تب برفکی واکسینه شدند.

عبدالوند ادامه داد: برای اجرای این طرح اکیپ های دامپزشکی شهرستان های مراوه تپه، گنبد و کلاله به مناطق عشایری اعزام و طی آن دام عشایری غیربومی و بومی تحت پوشش واکسیناسیون قرار گرفته اند.

وی یاد آور شد: بیماری تب برفکی یکی از مسری ترین بیماری های ویروسی است که موجب بیمار شدن حیوانات زوج سم از جمله گاو، گوسفند و بز می شود و مهمترین تهدید برای تجارت دام و فرآورده های دامی محسوب می شود.

معاون سلامت دامپزشکی استان گلستان اضافه کرد: این بیماری با علائم تاول در دهان، پا و پستان، ریزش بزاق، لنگش، افت شدید تولید و تلفات در بره ها و بزغاله ها تظاهر می کند و کنترل بیماری منوط به واکسیناسیون، مراقبت شدید نقل و انتقال دام، قرنطینه کردن دام مبتلا، اعمال محدودیت در خرید و فروش و جلوگیری از ورود دام قاچاق است.

  وی گفت: سالانه بیش از 600 هزار راس دام سبک عشایری 6 ـ 7 ماه در این استان حضور دارند که در صورت عدم رعایت موارد مثبت زدایی و نیز عدم انجام عملیات واکسیناسیون دام می تواند یکی از عوامل انتقال بیماری ها از یک مکان به مکان دیگر باشد.

عبدالوند خاطرنشان کرد: تمامی خدمات مربوط به دام عشایر اعم از واکیسناسیون، بیماری یابی و آموزش توسط اکیپ های دامپزشکی استان به صورت رایگان صورت می گیرد.

وی یاد آور شد: رعایت بهداشت و قرنطینه محوطه نگهداری دام از اصول مهم پیشگیری از ورود بیماری تب برفکی است و یکی از اولویت های دفتر بهداشت و مدیریت بیماری دامی این اداره کل، آموزش دامداران و جامعه هدف است.

  • تاریخ درج خبر : شنبه ١٩ بهمن ١٣٩٨ - ٠٩:٢٥
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: