نسخه چاپی


استاندار اردبیل:

احقاق حقوق عشایر منطقه مغان در حال پیگیری است

استاندار اردبیل گفت: احقاق حقوق عشایر منطقه مغان در حال پیگیری و برنامه‌ریزی است و طرح واگذاری اراضی به عشایر محدوده کشت و صنعت در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب و در کمیسیون لوایح نیز مطرح شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ایرنا، اکبر بهنامجو در نشست با مسوولان پارس‌آباد مغاناظهار داشت: ۴۰ روستا در محدوده شرکت‌های کشت و صنعت مغان و پارس قرار دارند و واگذاری اراضی و زمین‌های مسکونی بر اساس مصوبه هیات دولت در ۱۹ روستا اجرا شده است.

وی افزود: پس از ابلاغ مصوبه جدید هیات دولت بررسی‌ها در کمیته تحقیق و بررسی شهرستان پارس‌آباد آغاز و سه هکتار اراضی به افراد واجد شرایط واگذار شده و به جوانان ساکن واجد شرایط نیز ۵۰۰ متر مربع برای احداث مسکونی زمین واگذار خواهد شد.

وی با بیان اینکه همه این اراضی به صورت سنددار خواهد بود، گفت: طرح هادی و زیرساخت‌های روستایی در برنامه اجرا است و عشایر منطقه نیز از تسهیلات برای احداث واحدهای مسکونی نیز برخوردار می‌شوند.

بر اساس این گزارش، عشایر منطقه پارس‌آباد هم در این جلسه اسناد و مدارک و مستندات مربوط به سکونت در منطقه را ارائه دادند.

طرح واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان به بخش خصوصی در چارچوب اجرای اصل ۴۴ از سال ها پیش مطرح بوده که با برگزاری مزایده به بخش خصوصی واگذار شده است.

تعدادی از عشایر منطقه مغان در اراضی محدوه این شرکت ساکن هستند و دولت در تلاش برای حل مشکل آنها از مدت‌ها پیش می‌باشد.

بر اساس اسناد و مدارک و پیشینه تاریخی، بهره‌بردار قانونی مراتع دشت مغان عشایر هستند و زمینی که در گذشته به آنان واگذار شده در سه سطح سه هکتاری، ۶ هکتاری و ۱۲ هکتاری صورت گرفته که پس از اخذ تصمیم نهایی توسط مسوولان میزان این واگذاری در آینده نزدیک مشخص خواهد شد.

این اراضی به عشایر واگذار خواهد شد و ضوابط ابلاغی از سوی وزارت جهاد کشاورزی نیز گویای این واقعیت است که بهره‌برداران قانونی از مراتع عشایر هستند.

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ٢٣ دی ١٣٩٨ - ١٤:٥٥
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: