پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر فارس:

توسعه شهرها و روستاها باعث ایجاد مشکلاتی در کوچ عشایر شده است

مدیرکل امور عشایر فارس گفت: توسعه شهرها و روستاها بدون درنظر گرفتن نقشه ایلراه ها و اتراقگاه های عشایر، باعث ایجاد مشکلاتی در فصل کوچ شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی عشایر فارس، عبدالحمید کریمی در شورای اداری شهرستان سپیدان که با محوریت ایلراه ها و اتراقگاه های عشایری برگزار شد، اظهار داشت: عشایر فارس در حال حاضر 3 درصد از جمعیت استان و قریب به 13 درصد جمعیت عشایری کشور را تشکیل می دهند و بیش از 25 درصد گوشت قرمز و 47 درصد صنایع دستی استان را تولید می کنند که نشانگر توانایی هایی آنان در تولید می باشد.

وی افزود: توسعه شهرها و روستاها بدون درنظر گرفتن نقشه ایلراه های و اتراقگاه های عشایر، باعث ایجاد مشکلات عدیده ای در مسیر زندگی عشایر در فصل کوچ شده است.

مدیرکل امور عشایر فارس با اشاره به آئین نامه ساماندهی عشایر و اینکه تمامی دستگاه ها موظف هستند همچون جامعه شهری و روستایی به جامعه عشایری نیز خدمات لازم را ارائه نمایند، اظهار امیدواری کرد با احصاء مشکلات ایلراه سپیدان بعنوان دومین شهرستان ییلاقی استان فارس و با همکاری فرمانداری سپیدان، نقشه دقیق ایلراه ها مشخص و در عملیاتی کردن آن همکاری های لازم بعمل آید.

فرماندار شهرستان سپیدان نیز در این نشست با اشاره به کوچ بهاره عشایر و ورود آنان به شهرستان سپیدان بعنوان مناطق ییلاقی، افزود: باتوجه به شرایط ویژه عشایر و کوچنده بودن آنان و سختی های ناشی از آن، همه دستگاه های اجرایی شهرستان موظف هستند از زمان ورود عشایر به شهرستان تا زمان خروج آنان به سمت مناطق قشلاقی، خدمات مورد نیاز را در اختیارشان قرار دهند.

رضایی بیان داشت: یکی از مشکلات اصلی عشایر سپیدان مشکل ایلراه ها و اتراقگاه ها است که باتوجه به توسعه شهرها و روستا ها، ایلراه های عشایری گاها تصرف شده و تمهیدات لازم جهت جایگزینی مسیر دیگری اندیشیده نشده است.

وی با بیان اینکه اداراتی که در این امر وظیفه مند هستند باید با نظر کارشناسان امور عشایر در اسرع وقت نقشه ایلراه های عشایری شهرستان را تدوین نمایند، افزود: از همینجا آمادگی خود را برای تهیه نقشه کامل ایلراه های عشایری شهرستان و عملیاتی کردن آن به صورت پایلوت و آزمایشی در استان فارس اعلام می کنیم.

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٢٠ ارديبهشت ١٤٠٢ - ١٢:٤٢
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: