پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


کوچ عشایر فارس از 15 فروردین 1402 آغاز می شود

برپایی 31 نوروزگاه‌ عشایری برای استقبال از مسافران در فارس

مدیرکل امور عشایر فارس از برپایی 31 نوروزگاه‌ عشایری برای استقبال از مسافران در ورودی شهرستان های استان فارس خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، عبدالحمید کریمی با بیان این مطلب، گفت: کوچ بهاره عشایر استان به صورت زمینی از ۱۵ فروردین و به صورت ماشینی از ۲۳ فروردین ماه آغاز می شود.

وی با بیان اینکه عشایر استان موظف به پلاک کوبی و هویت‌گذاری دام و تهیه کارت تردد قبل از کوچ هستند، یادآور شد: در صورت عدم اجرای تقویم اعلام شده کوچ از سوی عشایر، نیروی انتظامی حمل و نقل دام را به عنوان قاچاق تلقی کند.

کریمی بیان کرد: آبرسانی و ارائه خدمات بهداشتی به عشایر در مسیر کوچ، پشتیبانی لازم به کوچندگان همراه با ۱۳گروه سیار مدیریت کوچ در مرکز استان و شهرستان‌های قشلاقی در زمان کوچ انجام می شود.

مدیرکل امور عشایر فارس افزود: در ایام کوچ با همکاری سران طوایف و ریش سفیدان عشایر، تشکل‌های عشایری و مجموعه ادارات جهاد کشاورزی استان، نیروی انتظامی و پلیس راهور نسبت به تامین امنیت و لوازم مورد نیاز عشایر کوچ‌رو و توزیع ارزاق عمومی عشایر شامل آرد و سایر کالا‌های اساسی اقدام می شود.

وی خاطرنشان کرد: فارس با ۱۲درصد جمعیت عشایر سیار ایران، قطب عشایری کشور است و عمده‌ترین زیست بوم‌های عشایر را ایل راه‌ها تشکیل می‌دهند و شش هزار کیلومتر ایل‌راه در استان وجود دارد که با توسعه راه‌های شهری و روستایی، مسیر کوچ عشایر با محدودیت مواجه شده و عرصه بر کوچ عشایر تنگ شده است.

کریمی گفت: با هماهنگی با منابع‌طبیعی استان، 40 اتراق‌‌گاه در مسیر کوچ عشایر استان تعریف شده که آبشخور، سرویس‌های بهداشتی و خدمات مورد نیاز کوچ در این محدوده‌ها انجام می شود.

 مدیرکل امور عشایر فارس با اشاره به اینکه ده‌ها تانکر سیار وظیفه آبرسانی به عشایر را بر عهده دارند، افزود: این تعداد تانکر، مقدار ۷۰۰هزار متر مکعب آبرسانی می‌کنند و به دنبال بهره‌گیری از ظرفیت دیگر دستگاه‌ها برای حفر چاه و حفظ آب انبارها هستیم که اعتبار مورد نیاز‌ به استانداری و سازمان امور عشایر اعلام شده است.

  • تاریخ درج خبر : جمعه ٢٦ اسفند ١٤٠١ - ١٠:٠٢
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: