پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


مدیرعامل اتحادیه دامداران متحرک ایرانیان:

قیمت گوشت روند طبیعی داشته در غیر این صورت تولید از ریل خارج می شود

مدیرعامل اتحادیه دامداران متحرک ایران می گوید افزایش قیمت گوشت روند طبیعی داشته و اگر این روند ادامه پیدا کند تولید گوشت خواهیم داشت و اگر قیمت آن را به اجبار پایین بیاوریم تولید از ریل خارج خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، فضل خرم  در گفتگو با خبرنگار ایسنا اظهار داشت: با افزایش قیمت نهاده های دامی توان دامداران برای ادامه تولید کاهش یافته و عدم رغبت برای خرید گوشت نیز باعث شده تولیدکننده ها در ضرر و زیان باشند.

وی با اشاره به اینکه در ابتدای امسال پیشنهاد دادیم دولت دام داخلی را خریداری و برای سه ماهه زمستان گوشت ذخیره‌سازی کند، ادامه داد: با نگاهی به رشد قیمت مواد پروتئینی از ۵ سال گذشته تاکنون می بینیم قیمت گوشت علیرغم افزایش قیمت شدید در سه ماه گذشته در مقایسه با سایر محصولات پروتئینی در این بازه ۵ ساله رشد بیشتری نکرده است.

خرم اضافه کرد: در حقیقت می توان گفت: این افزایش قیمت روند طبیعی داشته ولی اینکه آیا مردم توان خرید دارند یا خیر موضوع دیگری است. به عبارت دیگر اگر این روند ادامه پیدا کند تولید گوشت خواهیم داشت و اگر قیمت آن را به اجبار پایین بیاوریم تولید از ریل خارج خواهد شد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عشایری دامداران متحرک ایران گفت: اگر امروز دام زنده را کیلویی ۱۶۵ هزار تومان خریداری کنید با ضریب تبدیل ۲.۳ دام به گوشت، عدد ۳۷۹هزار تومان به دست می آید. این دام وقتی کشتار و عرضه می شود نیز ۱۰ درصد به آن اضافه می شود و به حدود ۴۲۰ هزار تومان می رسد که عدد منطقی است و اگر بیش از این مقدار شود نشان دهنده فاصله زیاد تولید تا مصرف یا حضور دلال ها است.

وی در پاسخ به اینکه گفته می شود افزایش قاچاق دام منجر به کمبود دام و گرانی گوشت شده و آیا چنین موضوعی صحت دارد یا خیر؟ گفت:  قاچاق دام آنقدر نمی‌تواند تاثیر داشته باشد و البته تاثیر دارد اما عددی از قاچاق دام در دست نیست که آن را تحلیل کنیم ولی بایستی کاری کنیم که ارزش پولمان حفظ شود تا قاچاق سودی نداشته باشد.

 

  • تاریخ درج خبر : شنبه ٢٠ اسفند ١٤٠١ - ١٠:٢٦
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: