پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


در همایش روستا و عشایر در رسانه مطرح شد:

انتقاد رئیس سازمان صداوسیما از عدم توجه به عشایر و روستاییان در رسانه ملی

رئیس سازمان صداوسیما در "همایش روستا و عشایر در رسانه" از عدم توجه به عشایر و روستاییان در صدا وسیما انتقاد کرد و خطاب به روستاییان و عشایر گفت: به آغوش رسانه ملی خوش آمدید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، همایش روستا و عشایر در رسانه با حضور رئیس سازمان صدا و سیما و جعی از نمایندگان عشایر و روستاییان کشور در مرکز همایش های بین الملی صدا و سیما برکزار شد.

رئیس سازمان صداوسیما در این همایش با اذعان به بی توجهی به روستاییان و عشایر در رسانه ملی، خطاب به روستاییان و عشایر اظهار داشت: رسانه باید سهم شما را ببیند و شما نیز باید سهم خودتان را در رسانه پیدا کنید و این توجه حق شما است؛ حقی که سال ها از شما دریغ شده و ما باید در قاب رسانه به آن توجه کنیم.

پیمان جبلی افزود: متاسفم که در بین همه کسانی که مدام از صداوسیما انتقاد ‌می‌کنند تا به حال یک نفر از بی توجه ای ما به روستاها انتقاد نکرده‌ و امروز ما خودمان را در فضای نقد قرار ‌می‌دهیم و از شما ‌می‌خواهیم که از ما مطالبه کنید.

وی گفت: امروز شما صفا آوردید، هوا آوردید، امید آوردید، نشاط، شجاعت و خلاقیت و همه چیزهای خوب را با خودتان به صداوسیما آوردید و جایتان در این سال‌ها خالی بود؛ به آغوش رسانه ملی خوش آمدید، مدت‌ها منتطر شما بودیم و امیدواریم حق ‌میزبانی و ‌میهمانی را به خوبی به جا آورده باشیم.

 

"هویت محوری" و "عدالت گستری" فعالیت های دوره جدید صداوسیما

رئیس سازمان صداوسیما اظهار داشت: در دوره جدید، صداوسیما تمام فعالیت های خود را ذیل دو عنوان "هویت محوری" و "عدالت گستری" قرار داده ‌است و روستاییان و عشایر هم مصداق هویت محوری و هم مصداق عدالت گستری هستند.

وی افزود: هویت محوری، یعنی توجه به فرهنگ روستا، تاریخ و تمدن ایران که شما نماینده آن هستید و معنای عدالت گستری یعنی اینکه به تمام توانمندی ها، امکانات و ظرفیت‌های شما توجه کنیم.

جبلی با اشاره به حضور روستائیان در راهپیمایی ۲۲ بهمن، گفت: در ۲۲ بهمن وقتی به جای پخش تصاویر راهپیمایی به شکل متداول، اولین بخش خبری را به حضور روستاییان با تراکتور، وانت، اسب و قاطر در راهپیمایی اختصاص دادیم، سیل تماس‌ها به سازمان شد که چه اتفاقی در روستاها افتاده که سرخط خبرها را به این فضا اختصاص دادید.

رئیس سازمان صداوسیما ادامه داد: در واقع اتفاق خاصی رخ نداده‌ بود چرا که ۴۳ سال بود این حضور رخ ‌می‌داد اما ما چشمانمان را به این تصاویر بسته بودیم و از بخش مهمی از جامعه غافل بودیم.

وی ادامه داد: اگر سال گذشته ۳۰ الی ۴ روستا را در ۲۲بهمن روی آنتن بردیم امسال نزدیک به ۶۰۰ روستا برای ما تصویر ارسال کردند و آنتن ما فقط نیمی از این شور و حضور را توانست انعکاس دهد.

جبلی گفت: ما مدیون روستاییان و عشایر هستیم و امیدواریم با برگزاری این همایش سهم کوچکی از معرفی و توجه به شما را ادا کرده باشیم.

 

جبران کاستی‌ها و توجه به روستا و عشایر در رسانه ملی

رئیس صداوسیمای جمهوری اسلامی با بیان اینکه برگزاری این همایش آغاز یک مسیر رو به جلو است، این سوال را مطرح کرد که سهم روستاها و عشایر در ‌میان صدها تولید تلویزیونی چقدر است و افزود: این وظیفه ما است که با بهره‌بردن از فضای زیبای روستاها و با نمایش سبک زندگی سالم و روابط اجتماعی درست، مروج فرهنگ روستایی و عشایری که حفظ و حراست از وطن بخشی از آن است باشیم.

وی با اشاره به امنیت اجتماعی و فرهنگی در روستاها، خاطرنشان کرد: روستاها به دلیل ویژگی‌های محیطی و اقتصادی‌ که دارند ‌می‌توانند در مسیر حل مشکلات شهری نقش داشته باشند و با ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری در روستاها بار این مشکلات از جمله ترافیک، اشتغال و تغذیه ناسالم حل ‌می‌شود.

 

آغوش باز رسانه ملی برای روستاییان و عشایر

رئیس سازمان صداوسیما با بیان اینکه رسانه ملی با آغوش باز از حضور جامعه روستایی و عشایری استقبال ‌می‌کند و این نگاه باید به یک مطالبه ملی تبدیل شود، گفت: متاسفم که در بین همه کسانی که مدام از صداوسیما انتقاد ‌می‌کنند تا به حال یک نفر برای عدم توجه به روستاها انتقاد نکرده‌ و امروز ما خودمان را در فضای نقد قرار ‌می‌دهیم و از شما ‌می‌خواهیم از ما مطالبه کنید.

وی ادامه داد: ما باید عدالت رسانه‌ای را رعایت کنیم و نشان دادن واقعیت‌های زیبا در روستاها وظیفه ما است و اگر این کار را نکنیم یعنی کار غیرملی و غیرانقلابی کرده‌ایم.

جبلی با اظهار امیدواری برای تحقق دو سرفصل هویت‌محوری و عدالت گستری در رسانه ملی، بیان داشت: این دو محور مصداق توجه به همه ظرفیت‌های کشور و مطالبه اصلی مقام معظم رهبری از رسانه ملی ‌است.

در بخشی از این همایش جمعی از نمایندگان روستاییان و عشایر کشور مطالبات و درخواست ها و انتظارات خود را رسانه ها بویژه صداوسیما بیان داشتند. تقدیر از هنرمندانی که در حوزه روستا و عشایر فعالیت داشتند بخش پایانی همایش روستا و عشایر در رسانه بود.

 برپایی چندین سیاه چادر عشایری از استان های مختلف و اجرای موسیقی های محلی و حضور عشایر با پوشش های محلی در محوطه صدا وسیما جلوه و حال و هوایی خاص داده بود. رئیس سازمان صدا و سیما با حضور در این سیاه‌ چادرها دقایقی را مهمان عشایر بود.

  • تاریخ درج خبر : پنج شنبه ١١ اسفند ١٤٠١ - ١٠:٣٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: