پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران:

مجوز ساخت بزرگترین میدان فروش دام عشایر در شمال کشور صادر شده است

رئیس سازمان امور عشایر ابران از صدور مجوز ساخت بزرگترین میدان فروش دام عشایر در شمال کشور و در گنبدکاووس خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر به نقل از روابط عمومی امور عشایر استان گلستان، عباس پاپی زاده در همایش شبانان و گله داران و تجلیل از جامعه عشایری گلستان در گنبدکاووس از اهتمام ویژه دولت به رفع مشکلات عشایر و تامین نقدینگی آنان خبر داد و گفت: دولت از سه منبع مختلف ۱۵۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای کمک به صندوق عشایری مصوب کرده است که فعلا ۵۰ هزار میلیارد ریال از منابع مصوب به صندوق عشایری اضافه شد و بقیه منابع هم در شرف انجام است.

وی افزود: کمک به تامین امنیت غذایی و تامین ۲۵ درصد گوشت قرمز و کمک به امنیت کشور دو نقش اساسی و ماندگار این قشر است که باید قدردان آنها باشیم ضمن اینکه دولت هم توجه ویژه به این قشر دارد.

 پاپی‌زاده به برخی مشکلات عشایر اشاره کرد و گفت: تعرض به ایل‌راه‌ها با توجه به قوانین موجود ممنوع است و نهادهای نظارتی از جمله سازمان بازرسی باید با متخلفان برخورد کنند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران ادامه داد: اگر یک دستگاه دولتی اقدام به تصرف بخشی یا تمام ایل‌راه عشایری کند باید با احداث ابنیه بر روی ایل‌راه و یا تامین زمین مناسب برای ایل‌راه جایگزین اقدام کند.

وی با بیان اینکه  پس از حذف ارز ترجیحی و آزادسازی نرخ ارز، قیمت نهاده ها آزاد شد، اضافه‌ کرد: توزیع نهاده های دامی از جمله جو براساس سامانه بازارگاه و با قیمت مصوب توزیع می شود و اگر گران‌تر از نرخ مصوب فروخته شود تخلف است و باید با آن برخورد شود.

پاپی‌زاده‌ ادامه داد: با حذف ارز ترجیحی در بحث گوشت قرمز با توجه به گرانی آن از یک طرف و همچنین کاهش قدرت خرید مردم مشکلاتی را برای تولید کننده ما یعنی جامعه عشایری ایجاد کرد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: با افزایش قیمت نهاده‌های دامی، عشایر گوشت را با قیمت بالا تولید اما ارزان می‌فروخت که این موضوع سبب وارد شدن ضرر به عشایر شد.

وی ادامه داد: دولت برای تامین نقدینگی عشایر برای خرید نهاده های دامی در سه مرحله ۱۵۰ هزار میلیارد ریال برای تزریق به صندوق عشایری مصوب کرد که به تدریج درحال تزریق است و تاکنون ۵۰ هزار میلیارد ریال آن واریز شده است.

پاپی‌زاده‌ افزود: عشایر می توانند از منابع صندوق ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت برای زنجیره تولید گوشت قرمز بدون وثیقه وام بگیرند و با تشکیل خوشه های ۱۰ تا ۲۰ نفره نسبت به تشکیل پرونده و دریافت وام اقدام کنند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: براساس قانون، سهمیه آرد هر نفر از عشایر ۱۲ کیلو و ۲۰۰ گرم در ماه است که باید توسط شورای آرد و نان هر شهرستان و استان در اختیار عشایر قرار بگیرد ضمن اینکه در تامین سوخت عشایر نیر شرکت نفت باید مطابق سهمیه ابلاغی آنرا تامین و در اختیار عاملین توزیع قرار دهد.

وی همچنین از اجرای طرح مرتعداری جایگزین پروانه چرای دام عشایر خبر داد و گفت: با اجرای این طرح مالکیت ۳۰ ساله بر مراتع تعیین شده  و اجازه ساخت یک واحد مسکونی عشایری خواهند داشت.

پاپی زاده همچنین از صدور مجوز ساخت بزرگترین میدان فروش دام عشایر در شمال کشور و در گنبدکاووس خبر داد و گفت: اعتبار این طرح که ۴۰۰ شغل ایجاد می شود از منابع ملی تامبن خواهد شد.

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ٢٦ دی ١٤٠١ - ١٣:٣٠
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: