پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی:

۲۰ درصد مواد پروتئینی در آذربایجان شرقی توسط عشایر تولید می شود

مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی گفت: عشایر آذربایجان شرقی ۲۰ درصد مواد پروتئینی و ۳۵ درصد صنایع دستی استان را تولید می کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر آذربایجان شرقی، سید محمدحسن آل هاشم در نشست با معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی اظهار داشت: عشایر استان حدود ۲ درصد جمعیت استان را تشکیل می دهند اما ۲۰ درصد تولیدات پروتئینی و ۳۵ درصد تولید صنایع دستی استان را به خود اختصاص داده اند.

وی با اشاره به اینکه حدود ۱۳ هزار خانوار عشایری در آذربایجان شرقی زندگی می کنند، افزود: از 2.4 میلیون هکتار مراتع استان، حدود یک میلیون هکتار یعنی ۴۶ درصد آن در اختیار عشایر است.

آل هاشم گفت: مراتع استان به مراتع فقیر و ضعیف، خوب، متوسط و عالی تقسیم بندی می‌شوند که مراتع در اختیار عشایر از نوع بهترین و بکرترین مراتع است چرا که خودشان از مراتع به عنوان سرمایه ملی حفظ و نگهداری می‌کنند و از تخریب و آتش سوزی مصون نگه می‌دارند.

مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی بیان کرد: عشایر آذربایجان شرقی از دو ایل ارسباران (قره داغ) و ائل سون (شاهسون) تشکیل می شوند و قطب عشایر استان منطقه ارسباران است و ۶۰ درصد عشایر استان در شهرستان‌های اهر، کلیبر، خداآفرین، میانه و ورزقان هستند که در خداآفرین قشلاق و در کلیبر ییلاق انجام می گیرد.

وی ادامه داد: حدود ۷۰ درصد از خدماتی که ما در امور عشایر انجام می دهیم خدمات عمرانی و زیرساختی در حوزه راه‌های عشایری، تامین آب، ابنیه فنی، طرح های مطالعاتی، بازسازی و نزدیک رسانی چشمه ها، احداث آبشخورها و... می‌شود.

 آل هاشم با اشاره به اینکه دامداری نقش اصلی در درآمد و معیشت عشایر دارد، افزود: عشایر استان حدود 1.5 میلیون واحد دامی در اختیار دارند که از این تعداد ۷۵۰ هزار راس شامل دام سبک و بقیه نیز دام سنگین، تک سمی ها و سایر چهارپایان است.

  مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه عشایر استان در کنار دامداری به پرورش طیور، پرورش ماهی و زنبور عسل نیز می پردازند، گفت: تعداد ۸ شرکت تعاونی عشایری در استان به این قشر زحمت‌کش خدمت‌رسانی می‌کنند.

  • تاریخ درج خبر : يکشنبه ٢٩ آبان ١٤٠١ - ٢١:٤٥
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: