پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران:

جبران اثرات خشکسالی در مناطق عشایری نیاز به حمایت همه دستگاه ها دارد

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: جبران اثرات ناشی از خشکسالی در مناطق عشایری نیاز به حمایت همه جانبه تمام دستگاه ها دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر خراسان جنوبی، شاهپور علائی مقدم در دیدار با سران عشایر فردوس در محل فرمانداری این شهرستان، اظهار داشت: خشکسالی در خراسان جنوبی در 53 سال گذشته بی سابقه است و این سخت ترین خشکسالی است که با آن روبرو هستیم.

وی با بیان اینکه در خشکسالی به ازای هر میلی لیتر کاهش بارندگی، یک کیلوگرم ظرفیت مرتع کم می شود، افزود: باتوجه به آمار گرفته شده امسال شاهد کاهش علوفه مرتغی به میزان یک میلیون و 400 هزار تن هستیم و این رقم در استان های خشک به مراتب بیشتر است.

علائی مقدم با تاکید بر اینکه جبران اثرات ناشی از خشکسالی نیاز به حمایت های همه جانبه تمام دستگاه ها دارد، خرید تضمینی دام را یکی از راه کارهای سازمان امور عشایر در یاری رسانی به عشایر برای عبور از این بحران عنوان کرد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران ادامه داد: در حال رایزنی با دستگاه های متولی هستیم تا عشایر بتوانند دام خود را به خارج از استان برای فروش با قیمت بالاتر منتقل کنند.

بازدید از مناطق عشایری شهرستان های بشرویه و طبس از دیگر برنامه های رئیس سازمان امور عشایر ایران در سفر به خراسان جنوبی بود. علائی مقدم و همراهان در طبس از پروژه آبرسانی پایدار در منطقه عشایری چاه مسافر بازدید و در جریان روند پیشرفت این پروژه قرار گرفتند.

 

بازدید از مناطق عشایری عشق آباد

رئیس سازمان امور عشایر ایران همچنین در بازدید از مناطق عشایری  "محله تپه طاق" عشق آباد از اختصاص یک میلیارد تومان تسهیلات به صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری این منطقه خبر داد و گفت: زنان 50 درصد جامعه عشایری را تشکیل می دهند و بیشترین زحمت یک خانوار عشایری بر دوش آنان است.

وی با بیان اینکه تسهیلات کم بهره بلند مدت 5 ساله به شرکت تعاونی این منطقه برای تامین نهاده دامی عشایر اختصاص می یابد، گفت: تا پایان خرداد ماه 100 هزار تن علوفه یارانه ای در مناطق عشایری کشور از جمله خراسان جنوبی از طریق اتحادیه های عشایری توزیع می گردد.

علائی مقدم افزود: برای کاهش مشکلات عشایر در شرایط خشکسالی، پیشنهاد استمهال وام هایی که سال گذشته به عشایر پرداخت شده  از طرف سازمان امور عشایر به هیئت وزیران و سازمان بحران کشور ارائه شده است.

 

دیدار با عشایر شهرستان نهبندان

رئیس سازمان امور عشایر ایران در روز آخر بازدید استانی در خراسان جنوبی به شهرستان نهبندان سفر کرد و با عشایر این شهرستان نیز دیدار کرد.

وی در این دیدار که نماینده شهرستان نهبندان و سربیشه در مجلس نیز حضور داشت، اظهار داشت: با توجه به اینکه خشکسالی در خراسان جنوبی نسبت به 50 سال اخیر بی سابقه است برای عشایر استان تسهیلات مدت دار و قرض الحسنه اختصاص می یابد.

علائی مقدم ادامه داد: به طور مستقیم و غیر مستقیم بیش از 40 میلیارد تومان اعتبار برای عشایر استان نظر گرفته می شود و دو طرج آبرسانی در "قله ریگو "ملک چاروئیکه از بزرگترین چراگاه های دام سنگین نهبندان است در حال انجام و تجهیز چاه این منطقه و انتقال آب به طول 54 کیلومتر در دستور کار قرار دارد.

   • تاریخ درج خبر : دوشنبه ١٧ خرداد ١٤٠٠ - ١١:٤٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: