نسخه چاپی


تا 30 دی ماه تمدید شد

مشارکت ۵۲۳ روستا و آبادی عشایری در جشنواره روستا‌ها و عشایر دوستدار کتاب

تعداد ۵۲۳ روستا و آبادی عشایری از 14 استان کشور در هفتمین دوره جشنواره روستا‌ها و عشایر دوستدار کتاب ثبت نام کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، به گفته دبیر هفتمین دوره جشنواره روستا‌ها و عشایر دوستدار کتاب به‌رغم همه‌گیری ویروس کرونا و محدودیت در برگزاری جشنواره ها، شاهد استقبال روستاییان و عشایر کتاب‌دوست از این رویداد هستیم و تاکنون ۵۲۳ روستا و آبادی عشایری از 14 استان در این جشنواره شرکت کرده اند.

ابراهیم حیدری افزود: فراخوان هفتمین دوره جشنواره روستا‌ها و عشایر دوستدار کتاب ابتدای پاییز امسال منتشر شد و اول دی‌ماه پایان مهلت شرکت در رقابت بود اما این فرصت تا آخر دی‌ماه تمدید شد.

مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: روستا‌های متقاضی شرکت تا 30 دی ماه فرصت دارند فرم های مربوطه را تکمیل و مستندات و مدارک خود را که به امضـای دهیـار و رئیـس شـورای اسلامی روسـتا رسیده باشد به دبیرخانه مرکزی، دبیرخانه های استانی و پست الکترونیکی جشنواره به نشانی iranbookpromotion@gmail.com ارسال کنند.

دبیرخانه های استانی این جشنواره در ادارات کل فرهنـگ و ارشـاد اسلامی استانها و دبیرخانه مرکزی نیز در تهران، خیابان شهید مطهری، خیابان فجر (جم سابق)، شماره ۷ (ساختمان فجر)، طبقه ۵ با کد پستی ۱۵۸۹۷۴۳۱۱۱واقع شده است. متقاضیان برای کسب اطلاعات بیش‌تر به سایت شبکه ترویج کتابخوانی به نشانی http://bookpromotion.ir مراجعه کنند.

ارزیابی فعالیت روستا بر اساس نیاز‌های محلی، آیین‌های بومی و ارزش‌های دینی و ملی و همچنین جلب مشارکت مردمی و پشتیبانی دستگاه‌های اجرایی برای تأمین هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری، از مولفه‌های مهم داوری این جشنواره است. داشتن کتابخانه و تعداد اعضا، گروه سنی و جنسیت اعضا، فعالیت‌های جنبی کتابخانه، فعالیت‌های فرهنگی روستا نظیر برگزاری جشنواره‌ و مسابقات کتاب‌خوانی و مشارکت مردم در این برنامه‌ها از دیگر شاخص‌هایی است که در داوری‌ها لحاظ می شود.

اجرای برنامه برای زنان، کودکان و نوجوانان، خلاقیت و نوآوری و قابلیت الگوبرداری و استمرار برنامه‌ها، توسعه و تجهیز فضا‌ و بنا‌های حوزه کتاب در روستا‌ها، ضمانت اجرا داشتن برنامه‌های ترویج کتابخوانی از مولفه‌های برنامه‌ها و فعالیت‌های ترویج کتابخوانی در مناطق روستایی و عشایری می باشد.

 

سابقه جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب

جشنواره روستا‌ها و عشایر دوستدار کتاب نخستین بار در سال ۱۳۹۳ برگزار شد و از آن زمان تاکنون ۶۵۰۰ روستا و آبادی عشایری در این جشنواره شرکت کرده اند. توسعه، ترویج و تقویت برنامه‌های کتابخوانی و ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی در مناطق روستایی و آبادی‌هایی عشایری از مهم‌ترین اهداف این جشنواره می باشد.

این جشنواره توسط دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی، ستاد شهر‌ها و روستا‌های دوستدار کتاب و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی راه اندازی شده و دستگاه‌ها و نهاد‌های مختلفی از جمله معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران، سازمان فرهنگی سازمان ملل متحد یونسکو، سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور در برگزار این جشنواره مشارکت دارند.

در این جشنواره، ده روستا برگزیده می شوند و ده روستا نیز مورد تقدیر قرار می‌گیرند و به هر یک از روستا‌ها و آبادی‌های عشایری برگزیده شده جوایزی تا سقف 50 میلیون تومان اهدا می‌شود.

  • تاریخ درج خبر : يکشنبه ٢٨ دی ١٣٩٩ - ١٩:١٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: