پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران:

امنیت شغلی عشایر با بیمه اجتماعی امکانپذیر است

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: امنیت شغلی عشایر با بیمه اجتماعی ممکن است اما هنوز در تامین اعتبارات صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر با مشکل مواجه هستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ایلنا، عباس پاپی زاده در نشست یازدهم قرارگاه کرامت صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر که در دفتر مرکزی این صندوق برگزار شد با اشاره به اهداف شکل‌گیری صندوق، اظهار داشت: هدف صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر این است که با بیمه و چتر حمایتی جامعه عشایری و روستایی را که زنجیره غذایی کشور را حفظ می‌کنند، پوشش دهیم.

وی گفت: امنیت شغلی عشایر با بیمه اجتماعی ممکن است و علی رغم تلاش های صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر تاکنون پوشش بیمه ای جامعه عشایری قابل قبول نیست.

پاپی زاده افزود: امسال با وجود رشد ۶۰ درصدی سطوح درآمدی صندوق، مستمری بیمه روستایان و عشایر دومیلیون و  ۶۰۰ هزار تومان است که کفاف زندگی بازنشستگان صندوق را نمی‌دهد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران بیان داشت: ماده ۸ آیین نامه بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر مصوب سال ۱۳۸۴ تصریح دارد که وقتی بلایای طبیعی و خشکسالی رخ دهد، دولت موظف به تامین افراد خسارت دیده روستایی و عشایری است و وزیر محترم کار و رفاه اجتماعی موظف به پیگیری موضوع هستند.

وی ادامه داد: وزارت کار به دلیل بار مالی فعلا نسبت به اجرای این ماده پاسخی نداده ولی بحران‌های سیل و خشکسالی در این حوزه (مانند سیل مردادماه) فشار زیادی را به معیشت روستاییان و عشایر وارد کرده است.

پاپی زاده گفت: جامعه روستایی و عشایری کشور به دلایل مختلف جامعه پیری است که باعث شده هزینه‌های زیادی به صندوق بیمه‌ تحمیل شود و بیمه شده جدید کمی داشته باشیم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که تمام عشایر کشور تولیدکننده هستند و بیکاری در جامعه عشایری وجود ندارد، گفت: ۳۵ درصد صنایع دستی کشور و بسیاری از محصولات غذایی و دامی ایران محصول کار عشایر است و همچنین ذخیره فرهنگی در سبک زندگی ایرانی و رسومات هستند و باید بیش از پیش به این قشر از مردم توجه کرد.

پاپی زاده ادامه داد: تک تک خانوارهای عشایری به صورت خودجوش و بدون هزینه دولت هسته‌های ایجاد اشتغال و تولید هستند و سازمان امور عشایر تنها یکی از چندین دستگاه خدمات رسان به عشایر است اما از سوی سایر دستگاه ها نسبت به مشکلات آنان پیگیری نمی‌شود که یکی از مشکلات آنان همین موضوع بیمه اجتماعی است.

 

توجه به ردیف بودجه صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر در برنامه هفتم

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر نیز در این نشست با بیان اینکه پیشنهاد افزایش ۴۰ درصدی حقوق مستمری بگیران صندوق را برای سال جاری به دولت داده ایم، گفت: باید در برنامه هفتم توسعه به ردیف بودجه صندوق بیمه اجتماعی روستاییان، کشاورزان و عشایر توجه شود.

بیت الله برقراری گفت: برای حفظ حیات صندوق و گسترش دامنه خدمات به کشاورزان، روستاییان و عشایر باید بودجه صندوق بصورت واقعی دربندها و تبصره های بودجه سنواتی لحاظ شود که دولت جهادی سیزدهم عزم و اراده جدی در این مهم دارد و در یکسال گذشته این موضوع درحال پیگیری و اجرایی شدن هست و باید به این هدف و نقطه از کفایت مستمری برسیم که مستمری پرداختی صندوق حتما از حقوق مستمری پرداختی کمیته امداد به مددجویان بیشتر شود.

وی با بیان اینکه هرچه برای عشایر کشور کار کنیم کم کار کرده ایم، گفت: ما به عنوان متصدیان صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر در حد خود به تکریم این قشر وفادار به کشور و انقلاب می پردازیم و افتخار می‌کنیم شاهد گسترش چتر بیمه‌ای در بین عشایر هستیم و تفاهم نامه‌ای نیز در این خصوص با سازمان امور عشایر منعقد کرده ایم.

برقراری با اشاره به اینکه طی یکسال اخیر بیش از 300 هزار نفر به جمعیت تحت پوشش بیمه صندوق اضافه کرده ایم، افزود: در سال ۱۴۰۱در قالب قرارگاه کرامت و اقدام تحولی مدنظردولت مردمی سیزدهم درصدد هستیم یک میلیون نفر از جامعه هدف فاقد پوشش بیمه اجتماعی را در کشور با اولویت مناطق محروم تحت پوشش صندوق قرار دهیم.

وی همچنین بیان داشت: در سال گذشته سطوح درآمدی مبنای پرداخت حق بیمه، بیمه شدگان صندوق را۶۰ درصد افزایش دادیم که این مهم موجب افزایش مستمری پرداختی در سنوات آتی خواهد شد و در تلاش هستیم در قالب اصلاحات پارامتریک و ساختاری این روند را تا اصلاح نهایی در دستور کار قرار دهیم.

 

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ٢١ شهريور ١٤٠١ - ١٨:٤٢
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1401/06/28 21:47
0
0
عالی دستتون درد نکنه
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: