پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر فارس:

توسعه عدالت در جامعه عشایری نسبت به جوامع شهری و روستایی کمتر است

مدیرکل امور عشایر فارس گفت: توسعه عدالت در جامعه عشایری نسبت به جوامع شهری و روستایی به شکل قابل ملاحظه ای کمتر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر فارس، مدیرکل امور عشایر فارس در شورای عشایری کوه چنار با حضور نماینده مردم کازرون و کوه چنار در مجلس و مدیران دستگاه های اجرایی شهرستان با اشاره به عدم تناسب و ناعاددلانه بودن توزیع علوفه دامی روستاییان نسبت به عشایر، اظهار داشت: امکانات و توسعه عدالت در جامعه عشایری نسبت به جوامع شهری و روستایی به شکل قابل ملاحظه ای کمتر است.

عبدالحمید کریمی ادامه داد: 70 درصد هزینه های واحدهای دامی مربوط به تغذیه دام است و با توجه به آزاد شدن قیمت نهاده ها و با وجود خشکسالی و عدم پوشش گیاهی مراتع، تامین علوفه دامی برای عشایر سخت شده و آنان را متحمل فشار اقتصادی شدیدی کرده است.

وی یکی از دغدغه های عشایر فارس را آبرسانی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر با توجه به بحران خشکسالی باید هم در مناطق قشلاقی و هم در مناطق ییلاقی آبرسانی به عشایر استان انجام شود.

کریمی با بیان اینکه در سفر رئیس جمهور به فارس در سال 1400 خرید تعداد 20 کامیون آبرسان به امور عشایر مصوب شد که تا کنون موفق به ثبت خرید 7 دستگاه شده ایم، افزود: طبق قانون در صورت اضافه شدن هر تعداد تانکر آبرسانی جدید به ناوگان آبرسانی باید به همان تعداد تانکر فرسوده از چرخه آبرسانی حذف شود لذا در عمل هیچگونه کمکی از نظر تعداد تانکر به امور عشایر فارس نشده است.

 نماینده مردم کازرون و کوه چنار در مجلس نیز با اشاره به اینکه عشایر از گذشته تا به امروز حافظان طبیعت، امنیت و قشری مولد در دامپروری، صنایع دستی و کشاورزی بوده اند، گفت: نمایندگان مجلس در تلاشند تا مشکلات عشایر کشور را همانگونه که مشکلات روستاییان و شهرنشینان را پیگیری می کنند مرتفع سازند و هرجا در قوانین نامی از روستا ذکر شده نام عشایر نیز در آن قانون گنجانده شده است.

عباسی گفت: خرید تضمینی دام، اجازه صادرات دام، تهیه نهاده دامی به شکل هیدروپونیک و ایجاد کشتارگاه برای کشتار دام، عشایر را به سمت اشتغال پایدار سوق می دهد.

  • تاریخ درج خبر : يکشنبه ٢٠ شهريور ١٤٠١ - ١٠:٢٢
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: