پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


استاندار کرمان:

عشایر و روستاییان کانون اصلی خودکفایی در تامین امنیت غذایی هستند

استاندار کرمان گفت: عشایر و روستاییان کانون های اصلی خودکفایی کشور در تامین امنیت غذایی هستند و در بخش اقتصادی بسیار اثرگذارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از استانداری کرمان، محمدمهدی فداکار در شورای عشایری استان با حضور رئیس فراکسیون مجلس و رئیس سازمان امور عشایری ایران اظهار داشت: جامعه عشایری جامعه‌ای مولد و کم توقع هستند که بهره‌وری بالایی دارند.

وی با بیان اینکه عشایر و روستاییان در بخش اقتصادی اثرگذارند و کانون های اصلی خودکفایی کشور در تامین امنیت غذایی هستند، به تنگناهای کشور در تامین مالی اشاره کرد و افزود: با وجود این مشکلات، دولت سیزدهم بر تقویت زیرساخت ها در روستاها و مناطق عشایری اهتمام داشته است.

استاندار کرمان خاطرنشان کرد: حمایت دولت از طرح و لایحه های مجلس در ارزش افزوده و بهره گرفتن از اعتبارات صندوق توسعه ملی، در بهبود معیشت و اشتغال‌زایی جامعه عشایری تاثیرات زیادی داشته است.

وی با اشاره به اینکه تسهیلات مناسبی با کمترین سود در حوزه اشتغال روستاییان و عشایر می تواند اختصاص یابد، بیان کرد: هیچ کوتاهی در پرداخت تسهیلات اشتغالزایی عشایر قابل توجیه نیست و تا جایی که امکان دارد کمک خواهیم کرد.

فداکار بر لزوم استمرار اختصاص تسهیلات ارزان قیمت برای متقاضیان واجد شرایط جامعه عشایری استان تاکید کرد و گفت: ایجاد فرصت های شغلی و بهبود معیشت و اقتصاد با استفاده از منابع روستاها و عشایر و بهره گیری درست و اصولی از ظرفیت منابع انسانی و خلاقیت و ابتکار امکان پذیر است.

نماینده عالی دولت در استان کرمان اظهار داشت: لازم است با استفاده از اشتغالزایی و توجه به ظرفیت اقتصادی تولیدات عشایر، شاخص های اقتصادی را ارتقاء داده و در تقویت اقتصاد ملی نیز نقش آفرینی کنیم.

استاندار کرمان استفاده از ظرفیت جوامع محلی و مشارکت دادن آنان برای حفظ منابع طبیعی را امری موثر خواند و گفت: لازم است جامعه عشایری را بیش از پیش در حراست از مراتع و جنگل ها مشارکت داد و آموزش های لازم را برای ارتقاء آگاهی و جلب مشارکت آنان در اجرای طرح های جنگلداری و حفظ مرتع‌ ارائه داد.

وی همچنین بر ضرورت توجه ویژه به بخش های فرهنگی و مذهبی حوزه عشایر در کنار بخش اقتصادی تأکید کرد و افزود: باید به همه شهرستان‌های عشایرنشین استان خدمات مناسب ارائه شود و بخش گردشگری عشایر نیز فعالیت کند.

فداکار با اشاره به وجود معادن در مناطق عشایری استان گفت: اگر موردی از معادن هست اطلاع دهید تا یا به نفع عشایر حل شود و یا موارد مربوطه دسته بندی و گزارش آن در شورای معادن ارائه شود تا بتوانیم مصوبه اجرایی بگیریم.

استاندار کرمان با بیان اینکه عشایر به عنوان قشری مولد و پویا نقش ارزشمندی در همه عرصه‌های اجتماعی، سیاسی، امنیتی و اقتصادی دارند، گفت: باید با پیگیری ادارات مرتبط با حوزه‌های عشایر مشکلات این قشر به سرعت پیگیری و برطرف شود.

وی از تشکیل کار روه تخصصی برای بررسی مشکلات عشایر استان کرمان با حضور دستگاه‌های اجرایی مربوطه خبر داد و افزود: در این کارگروه مشکلات تامین آب، راه‌، آموزش و پرورش، علوفه دامی و تسهیلات و نقدینگی و تضامین بانکی بررسی و تصمیم گیری خواهد شد.

  • تاریخ درج خبر : يکشنبه ٢٠ شهريور ١٤٠١ - ٠٠:٠٩
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: