پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر آذربایجان‌شرقی خبر داد:

اختصاص ۱۵۰ میلیارد تومان برای امور زیرساختی عشایر آذربایجان شرقی در سفر رئیس‌جمهور

مدیرکل امور عشایر آذربایجان‌شرقی از اختصاص ۱۵۰ میلیارد تومان برای امور زیرساختی حوزه عشایر استان در جریان سفر رئیس‌جمهور به آذربایجان‌شرقی خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر به نقل از روابط عمومی امور عشایر آذربایجان شرقی، سیدمحمدحسن آل‌هاشم در نشست با فرماندار شهرستان ورزقان و مسئولین ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری، جهاد کشاورزی و راهداری این شهرستان با بیان این مطلب افزود: در صورت تخصیص این اعتبار بخش عمده‌ای از زیرساخت‌های حوزه عشایر آذربایجان‌شرقی در زمینه بازسازی راه‌ها و تأمین آب عشایری تامین خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه طرح های مطالعاتی، توزیع نهاده‌های دامی، آرد و  پنل‌های خورشیدی از اقدامات امور عشایر آذربایجان‌شرقی به جامعه عشایری است، گفت: استان ما درون کوچ بوده و به علت عشایرپذیر بودن سالانه ۳۰ هزار نفر از عشایر آذربایجان‌غربی، اردبیل و زنجان به آذربایجان‌شرقی کوچ می‌کنند.

آل هاشم از توزیع انرژی های خورشیدی بین عشایر استان با قدرت ۱۰۰ وات، ۱۵۰ وات و ۲۰۰ وات خبر داد و افزود: ۹۰ درصد از هزینه این پنل ها به صورت یارانه ای بوده و توسط دولت تامین می شود و تنها ۱۰ درصد آن به عهده خود عشایر می باشد.

مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی با اشاره به نحوه ارائه خدمات و تسهیل در توزیع نهاده دامی به عشایر ورزقان، استقرار نمایندگی امور عشایر در این شهرستان را ضروری عنوان کرد و گفت: به منظور تسهیل در ارائه خدمات‌ به عشایر ورزقان پیگیر تأمین محل مناسبی برای استقرار نمایندگی امور عشایر و توزیع نهاده‌های دامی و آرد بین عشایر شهرستان هستیم.

وی گفت: با توجه به تأثیرات منفی خشکسالی که باعث می‌شود تا عشایر ییلاقات را ترک کنند هنگام بازگشت با روستاییان به اختلاف می‌خورند که در این راستا ۳۰۰۰ نقطه ایل راهی عشایر در استان را شناسایی کرده‌ایم که برای صدور سند این راه‌ها اقدام کرده ایم که اگر این موضوع تحقق یابد برخی از مشکلات بین عشایر و روستاییان حل می‌شود.

آل‌هاشم با تأکید بر این‌که جامعه عشایری در تأمین نهاده‌های دامی با مشکلات عدیده‌ای مواجه‌اند، افزود: عشایر آذربایجان‌شرقی مجبور هستند برای تأمین نهاده‌های دامی، بخشی از احشام خود را بفروشند و این بدان معناست که سرمایه‌شان از دست می‌رود و امسال نیز به دلیل افزایش قیمت نهاده‌های دامی تنها بخش اندکی توانستیم نهاده دامی در بین عشایر توزیع کنیم.

 

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٢٢ تير ١٤٠١ - ١٣:٢٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: