پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی اعلام کرد:

خسارت 850 میلیارد تومان خشکسالی به عشایر خراسان جنوبی

مدیرکل امور عشایر خراسان حنوبی گفت: امسال به دلیل وقوع خشکسالی 850 میلیارد تومان به عشایر این استان خسارت وارد شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر خراسان جنوبی، مهدی عصمتی پور با بیان این مطلب، افزود: در سال جاری به دلیل شرایط سخت اقلیمی و خشکسالی بی سابقه، میزان تولیدات عشایر در زمینه گوشت قرمز، شیر و فرآورده‌های لبنی، کرک، مو و پشم، گیاهان دارویی و تولیدات زراعی و باغی بیش از 60درصد کاهش داشته است.

وی اظهار داشت: در سال‌های گذشته تأمین ۷۵ تا ۸۰درصد علوفه دام عشایر از مراتع بود اما امسال به دلیل فقر شدید مراتع و عدم رویش علوفه، تغذیه دام عشایر ۱۰۰درصد به صورت دستی انجام می شود.

عصمتی پور افزود: آبرسانی رایگان با 23 دستگاه کامیون تانکردار، خرید دام عشایر، تامین نهاده دامی مدت دار و پرداخت تسهیلات بانکی ارزان قیمت با بازپرداخت بلندمدت از اقدامات حمایتی امور عشایر استان به عشایر در این شرایط خشکسالی می باشد.

 مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی گفت: تاکنون بیش از 69 میلیارد تومان تسهیلات بانکی بین عشایر استان توزیع شده است که 59 میلیارد تومان آن تسهیلات زنجیره گوشت قرمز و 10 میلیارد تومان نیز تسهیلات قرض الحسنه بوده است.

وی اظهار داشت: با توجه به کاهش شدید نزولات آسمانی، از مجموع هشت میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار مراتع خراسان جنوبی به سه میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از مراتع که در اختیار عشایر است خسارات ۸۰ درصدی وارد شده و مابقی مراتع نیز به دلیل گرد و خاک و نشست ماسه‌ بر روی علوفه‌های مراتع، کیفیت خود را از دست داده است.


  • تاریخ درج خبر : شنبه ٤ دی ١٤٠٠ - ١٢:٤٠
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: