پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


مدیر امور عشایر استان تهران:

سالانه 60 هزار تن محصول توسط عشایر تهران تولید می شود

مدیر امور عشایر استان تهران گفت: سالانه 60 هزار تن محصول لبنی و پروتئینی توسط عشایر استان تولید و به بازار عرضه می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی امور عشایر کشور به نقل از روابط عمومی امور عشایر استان تهران، فرشید ذبیحی اظهار داشت: عشایر تهران سالانه ۶۰ هزار تن محصولات لبنی، دامی و پروتئینی تولید و به بازار مصرف عرضه می کنند که حدود ۴۰ درصد این محصولات یعنی ۲۵ هزار تن آن توسط زنان عشایری استان تولید می شود.

وی گفت: در راستای سیاست های سازمان امور عشایر ایران و با هدف ارتقاء مهارت های فردی و اجتماعی و افزایش درآمد خانوارها و ارتقا معیشت زنان عشایری یازده صندوق اعتبار خرد زنان عشایری در استان تهران تاسیس و ۳۶۱ نفر در این صندوق ها عضو و مشغول به کار تولید هستند.

ذبیحی ادامه داد: این صندوق ها، تشکل های محلی هستند که با زمینه سازی های لازم از سوی دفتر زنان روستایی و عشایری ایجاد و دسترسی به منابع مالی و استفاده آسان از تسهیلات کم بهره برای فعالیت های دامپروری و کشاورزی را امکان پذیر می سازند.

مدیر امور عشایر استان تهران ادامه داد: توسعه فعالیت های اقتصادی برای زنان بی سرپرست یا بدسرپرست بیش از هر چیز نیاز به سرمایه هرچند اندک دارد تا افراد فاقد سرمایه اولیه بتوانند فعالیت های اقتصادی خود را شروع کنند و این امر در مورد زنان عشایری از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: این صندوق ها در شهرستان های ورامین، پاکدشت، شمیرانات، دماوند و فیروزکوه تاسیس شده و بنا داریم با حمایت سازمان امور عشایر کشور این صندوق ها در استان تهران توسعه دهیم.

ذبیحی سرمایه فعلی این صندوق ها را بیش از ۶۰۰ میلیون تومان اعلام کرد و گفت: زنان عشایر در قالب این صندوق ها در پرورش دام، تولید لبنیات و همچنین کشت و جمع آوری گیاهان دارویی، زعفران و تولید صنایع دستی فعالیت دارند.

مدیر امور عشایر استان تهران یاد آور شد: در هر صندوق حدود ۵۰ تا ۷۰ نفر از زنان عشایری عضو هستند که ماهیانه مبلغی به عنوان سرمایه گذاری در صندوق واریز می کنند و پس از گذراندن کلاس های آموزشی مشغول به فعالیت تولیدی می شوند.

وی پایین بودن منابع اختصاص یافته به صندوق ها، تورم بالا و منابع اندک، عدم همکاری بانک های عامل و مانع تراشی برای پرداخت تسهیلات را  از عمده مشکلات صندوق های اعتبار خرد زنان عشایری عنوان کرد و ابراز امیدواری نمود با توجه به نقش زنان عشایر در تولیدات دامی و صنایع دستی، توسعه این صندوق ها رشد بیشتری داشته باشد.

  • تاریخ درج خبر : يکشنبه ٢٨ آذر ١٤٠٠ - ١١:١٩
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: