پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران:

در دو سال اخیر به اندازه نصف عمر انقلاب برای عشایر کار کردیم

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: در دو سال اخیر به اندازه نصف عمر انقلاب برای عشایر کار کردیم و شاخص برخورداری عشایر از آب بهداشتی را به ۶۴درصد رسانیدم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، شاهپور علائی مقدم در سفر کهگیلویه و بویراحمد و در شورای اداری امور عشایر استان اظهار داشت: برخی برای ایجاد تحول در منطقه دنبال اعتبار هستند و برخی  نیز نیروی انسانی را مهمتر می دانند، اما آنچه برای توسعه هر منطقه ای نیاز است وجود ظرفیت های قانونی است، چراکه اگر ظرفیت قانونی وجود داشته باشد به راحتی می توان برای تحول و توسعه گام برداشت.

وی با اشاره به ظرفیت های قانونی ایجاد شده برای جامعه عشایری در برنامه ششم توسعه، گفت: با ایجاد این ظرفیت ها سازمان امور عشایر از موضع ملتمسانه خارج و در یک موضع مطالبه گرانه برای توسعه مناطق عشایری در ارتباط با مجلس و سازمان برنامه و بودجه کارهایی صورت گرفت و بودجه مستقیم، غیرمستقیم و تسهیلات برای عشایر در نظر گرفته شد.

علائی مقدم با بیان اینکه کارهای زیادی در برنامه ششم برای عشایر تدارک دیده شد، ادامه داد: عشایر پیش از این هیچ سهمی از مالیات بر ارزش افزوده نداشتند اما در برنامه ششم برای عشایر نیز سهمی از این اعتبارات گنجانده شد.

 

سازمان امور عشایر ایران در صدر اخبار کشور

رئیس سازمان امور عشایر ایران بیان داشت: اگر امروز پنل های تولید برق خورشیدی برای عشایر تامین می شود حاصل همین تغییر و تحولات و ایجاد ظرفیت های قانونی است در برنامه ششم است.

وی یادآور شد: امسال ۲۰ هزار پنل خورشیدی به ارزش ۲۰۰ میلیارد تومان بین عشایر کشور توزیع می شود و این همان ظرفیت سازی قانونی است که سازمان امور عشایر ایران را به یک سازمان تحول گرا و مطالبه گر تبدیل کرده و امروز در صدر اخبار کشور قرار گرفته است.

علائی مقدم اضافه کرد: امروز نگاه امروز مسئولان به امور عشایر تغییر کرده و عشایری که نه سخنگویی داشتند و نه صدایشان شنیده می شد، امروز در جامعه و توسط مسئولان و برنامه ریزان دیده می شوند.

 

در دو  سال به اندازه نصف عمر انقلاب برای عشایر کار کردیم

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به اینکه شاخص برخورداری عشایر از آب شرب سالم تا قبل از انقلاب ۵ درصد بود و بعد از ۴۰ سال به ۴۴ درصد رسیده بود، گفت: با دستور مقام معظم رهبری در سال ۹۸ مبلغ ۲۵۲ میلیارد تومان و در سال ۹۹ نیز مبلغ ۱۳۵ میلیارد تومان از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای تامین آب عشایر تخصیص داده شد که باعث ارتقا برخورداری عشایر از آب بهداشتی تا 64درصد شد به طوری که در این دوسال به اندازه نصف عمر انقلاب برای عشایر کار کردیم.

وی با بیان اینکه هیچ وقت به اندازه امروز در صدا و سیما و در صدر پروژه های افتتاحی آنهم توسط رئیس جمهور، عشایر انعکاس داده نشده بود، اظهار کرد: شاخص برخورداری عشایر از امکارات بهداشتی و درمانی تا پیش از انقلاب تنها ۷ درصد بود، در طول ۴۲ سال بعد از انقلاب به ۳۳ درصد رسیده بود که طی دوسال اخیر با مطالبه گری و تصویب بودجه و اعتبار برای راه اندازی ۶۰۰ خانه بهداشت سیار در مناطق عشایری، این درصد رشد قابل توجهی داشته است.

علائی مقدم با بیان اینکه از هر روزنه ای که پیدا شد برای عشایر امتیاز گرفتیم، ابراز داشت: در مدرسه سازی، تامین آب شرب، احداث راه، بیمه اجتماعی و سایر حوزه های مرتبط با عشایر تلاش ها و تفاهم نامه های زیادی برای محرومیت زدایی منعقد و امضا کردیم و امیدواریم بتوانیم در آینده نیز کمک های بیشتری به عشایر  کشور انجام دهیم.

 

عشایر کهگیلویه و بویراحمد شایسته امکانات بیشتر هستند

رئیس سازمان امور عشایر ایران در بخش دیگری از سخنانش گفت: کهگیلویه و بویراحمد برای ما از اهمیت زیادی برخوردار است و این جایگاه در شان عشایر استان نیست و شایسته امکانات بیشتر هستند که با همگرایی در امور عشایر استان قابل تحقق است.

وی با قدردانی از مهدی روشنفکر نماینده مردم بویراحمد و دنا که نایب رئیس فراکسیون عشایری مجلس هستند، خاطرنشان کرد: نباید حضور رئیس فراکسیون عشایری در هیات رئیسه مجلس و نایب رئیس این فراکسیون  که فرد دلسوزی است را در استان ساده بگیریم و جای تقدیر دارد که پیگیر مشکلات و گرفتن حق عشایر هستند که انشالله نتایج خوبی هم خواهد داشت.

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ١ آذر ١٤٠٠ - ١١:٠٩
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: