پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


تخریب منازل عشایر موری اندیکا بر اثر زلزله

بر اثر زلزله‌ای که بامداد روز شنبه در اندیکا به وقوع پیوست، خسارت زیادی به منازل عشایری در قشلاق موری وارد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، از روز دوشنبه ۱۲مهرماه تاکنون چهار زمین لرزه در شهرستان اندیکا با مرکزیت قلعه خواجه رخ داده است. علاوه بر قلعه خواجه در دیگر نقاط استان خوزستان از جمله اهواز، ایذه، باغملک، رامهرمز و مسجدسلیمان نیز این زمین لرزه احساس شد.

 یکی از اهالی قشلاق موری با اشاره به زمین لرزه های هفته گذشته در اندیکا، گفت: منازل عشایری در این روستا با استفاده از مصالح طبیعی و قدیمی ساخته شده اند که در اصطلاح محلی به آن‌ها "لیر" می‌گویند و از ایمنی و استقامت مناسبی برخوردر نیستند.

کریم کلاتی با بیان اینکه بسیاری از عشایر در ییلاق به سر می‌برند و تاکنون به روستای موری که جزو مناطق قشلاقی است، نرسیده اند، اظهار داشت: بحمدالله خسارت جانی نداشتیم، ولی بسیاری از منازل آسیب جدی دیده اند و با بازگشت عشایر به قشلاق، از داشتن سرپناه برای سپری کردن فصل زمستان محروم هستند.

وی با بیان اینکه روستا‌های ذولفعلی، ذوالفقار، معنا و امام زاده آقاسلیمان هم به همین میزان دچار خسارت شده اند، افزود: در اثر شدت زلزله، انبار‌های ذخیره علوفه دام تخریب شده و کاه و خوراک موجود در انبار‌ها زیر آوار مانده و شرایط آواربرداری نیز وجود ندارد.

 


 خسارت زلزله به 11 روستا در اندیکا

معاون امداد و نجات هلال احمر خوزستان نیز گفت: ۱۱ روستا در زمین لرزه بامداد روز شنبه در اندیکا به مرکزیت شهر "قلعه خواجه" در شمال شرق خوزستان دچار خسارت شدند.

علی پهلوان بیان کرد: ارزیابی از روستاهای زلزله زده اندیکا همچنان ادامه دارد و تعداد روستاهای متاثر از زمین لرزه در این شهرستان در حال افزایش است و هنوز میزان دقیق خسارات برآورد نشده است.

وی با بیان اینکه یک تیم ارزیاب از هلال‌احمر ایذه نیز برای ارزیابی خسارت های احتمالی این زمین لرزه به بخش سوسن این شهرستان اعزام شده، افزود: مرکز این زلزله "قلعه خواجه" بود ولی در برخی شهرستان های اطراف نیز احساس شد و آسیب هایی را به جا گذاشته است.

معاون امداد و نجات هلال احمر خوزستان گفت: تیم های امدادی در اندیکا مستقر هستند تا در صورت نیاز به امداد رسانی و یا وقوع زمین لرزه مجدد وارد عمل شوند.

اندیکا با مرکزیت شهر "قلعه خواجه" دارای سه بخش با جمعیت حدود ۸۰ هزار نفر و مساحت دوهزار و ۳۰۰ کیلومتر مربع در شمال شرق خوزستان واقع شده است.

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ١٩ مهر ١٤٠٠ - ٠٦:٤٤
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: