پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


رئیس سازمان جهادکشاورزی لرستان:

15 درصد شهدای لرستان عشایر هستند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: عشایر ۵ درصد جمعیت استان زرا تشکیل می دهند اما ۱۵درصد شهدای لرستان عشایر هستند.

به پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر لرستان، اسفندیار حسنی مقدم در مراسم تجلیل از عشایر که در ۱۵ مهر "روز ملی روستا و عشایر" برگزار شد، عنوان کرد: عشایر لرستان در پاسداری از نظام مقدس جمهوری اسلامی ۱۰۰۰ شهید یعنی سه برابر بیشتر نسبت به جمعیت جوامع روستایی و شهری تقدیم انقلاب کرده‌ است.

وی با بیان اینکه لرستان هفتمین استان از لحاظ جمعیت عشایری است، گفت: عشایر لرستان سالانه ۱۳۰ هزار تن انواع محصولات دامی، باغی و زراعی را تولید می کنند که ارزش ریالی آن بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال برآورد شده است که رقم قابل توجهی است.

حسنی مقدم با اعلام اینکه عشایر مصداق بارز و واقعی اقتصاد مقاومتی هستند، گفت: جامعه عشایری کمترین هزینه را برای دولت داشته و بیشترین  بهره وری و تولید را دارند به طوری که از ۸۵۰ هزار تن گوشت قرمز مورد نیاز کشور ۲۵درصد آن یعنی۲۲۰ هزار تن توسط عشایر تولید می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: عشایر میراث دار آداب و کهن قدیمی است، بنابراین باید بیشترین حمایت را از این قشر تأثیر گذار  داشته باشیم و از مهمترین برنامه ها و سیاست های وزارت جهاد کشاورزی حمایت از عشایر و روستاها می باشد.

وی افزود: کاشت و توسعه گیاهان دارویی، توسعه باغات در اراضی شیبدار، زنبورداری و تولید عسل و همچنین توجه به ظرفیت مغفول مانده صنایع دستی از دیگر برنامه ها برای توانمند سازی جامعه عشایر می باشد.

حسنی مقدم  ضعف اقتصاد جوامع عشایری و روستایی را از عوامل مهم مهاجرت روستاییان و ایجاد حاشیه‌نشینی در اطراف شهرها عنوان کرد.

  • تاریخ درج خبر : شنبه ١٧ مهر ١٤٠٠ - ١٣:٤٥
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: