پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


گفتگوی مدیرکل امور عشایر کرمان با خبرگزاری ایسنا

۳۰۰ هزار راس دام عشایر کرمان آماده عرضه برای خرید تضمینی است

مدیرکل امور عشایر کرمان از آماده عرضه بودن ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار راس دام عشایر استان برای خرید تضمینی توسط شرکت پشتیبانی امور دام خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر شمال استان کرمان، مدیرکل امور عشایر استان کرمان گفت: ظرفیت ناوگان آبرسانی به عشایر استان را تا دو برابر در سال جاری افزایش داده ایم اما ضرورت تامین اعتبار از سوی ستاد بحران استان و سازمان عشایر وجود دارد تا از شرایط کنونی گذر کنیم.

رضا نیکزادی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: جمعیت عشایری شمال استان کرمان براساس سرشماری ثبتی مبنایی سال ۹۸ حدود ۱۶ هزار و ۲۰۰ خانوار با جمعیت ۷۰ هزار نفر است.

وی با اشاره به اینکه این جمعیت در ۵۰ درصد استان کرمان قلمرو دارند، افزود: امور عشایر چهار خدمت شناسه دار به عشایر ارائه می دهد و عشایر نیز نیاز دارند در حوزه های مختلف از جمله بهداشت و درمان، آموزش، ارتباطات مانند دیگر اقشار جامعه بهره مند باشد.

نیکزادی ابراز داشت: اتفاقات خوبی در سال های گذشته در زمینه ارائه خدمات به عشایر افتاده اما پراکندگی جمعیتی و جغرافیایی در سطح استان به حدی است که امکانات ارائه شده کفاف نمی دهد و ضرورت دارد دستگاه های دولتی براساس آیین نامه ساماندهی عشایر مصوب سال ۸۴  خدمات بیشتری به جمعیت عشایری ارائه دهند.

وی بیان کرد: مسئله بسیار مهمی که در حال حاضر مطرح است، با توجه به کاهش شدید بارندگی و نزولات جوی در سال زراعی جاری در کشور و به ویژه استان کرمان، ما با خشکسالی مواجه هستیم که در چهار دهه گذشته بی سابقه بوده است و  نخستین حوزه ای که آسیب می بیند، عشایر هستند.


اُفت شدید منابع آبی در مناطق عشایر

مدیرکل امور عشایر استان کرمان گفت: بزرگ ترین مانع تولید در حوزه عشایری عدم بارندگی است و امسال شاهد این مسئله هستیم و در حال حاضر مناطق عشایری به گونه ای است که بسیاری از منابع تامین آب شرب انسان و دام شامل چاه، قنوات و چشمه ها با کاهش و اُفت شدید آبدهی مواجه است.

وی افزود: با توجه به اقلیم خشک استان کرمان و افزایش گرمای هوا در روزهای اخیر، گزارشاتی داریم که اکثر منابع آبی مناطق عشایری در حال خشک شدن است.

نیکزادی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد علوفه دام عشایر از طریق مراتع تامین می شود، افزود: در پی کاهش بارندگیها با کاهش علوفه مرتعی مواجه هستیم و در نتیجه با عدم تغذیه مناسب و لاغری و از بین رفتن دام مولد مواجه هستیم.

وی بیان کرد: افزایش تعلیف دستی دام عشایر باعث کمبود علوفه و افزایش قیمت نهاده دامی شده و مجموعه این عوامل کاهش درآمد خانوارهای عشایری را به دنبال داشته که منجر به فقر و بیکاری در این مناطق می شود .

نیکزادی ادامه داد:  از طرفی عرصه به عشایر تنگ شده و از سر اجبار به حاشیه نشینی در روستاها و وشهرها روی می آورند که معضلات اجتماعی برای این قشر مولد و زحمتکش به همراه خواهد داشت.

مدیرکل امور عشایر استان کرمان اظهار کرد: سازمان امور عشایر ایران در راستای کاهش اثرات خشکسالی برنامه هایی در دستور کار قرار داده و در گام نخست تفاهم نامه ای بین شرکت پشتیبانی امور دام منعقد شده که دام مازاد عشایر خریداری، کشتار و به بازار عرضه شود.

وی ادامه داد: حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار راس دام عشایر در شمال استان کرمان آماده عرضه در راستای این تفاهمنامه است که تسریع در اجرای این تفاهمنامه ضروری است اما یکسری موانع در این دستورالعمل وجود دارد و لازم است برطرف شود.

نیکزادی گفت: یکی از موانع، ترکیب دام است که ممکن است در تمام مناطق عشایری این ترکیب وجود نداشته باشد مانند بز و بزغاله، بره و ... که باید دام با هر شرایطی که هست و در صورتی که قابلیت کشتار داشته باشد، به مصرف برسد و لازم است شرط خرید ترکیبی برداشته شود و به گونه ای که دامدار با میل و رغبت دام را تحویل دهد.


توزیع ۱۴ هزار و ۵۰۰ تن نهاده در بین عشایر استان

مدیرکل امور عشایر شمال استان کرمان بیان کرد: تهیه و توزیع نهاده های دامی، اقدام دیگر سازمان امور عشایر در مواجهه با خشکسالی است که از ابتدای امسال نزدیک به ۱۴ هزار و ۵۰۰ تن انواع نهاده در بین عشایر شمال استان کرمان توزیع کرده ایم که در ده سال گذشته در این فصل بی سابقه بوده است.

وی گفت: گرچه نتوانستیم تمام نیازهای دامداران را برآورده کنیم اما با پیگیری های سازمان و اتحادیه دامداران متحرک، مشکل حادی در حوزه نهادهدامی مورد نیاز عشایر استان تاکنون نداشته ایم ممکن است خواسته مردم چیز دیگری باشد اما نیازهای اولیه را رفع کرده ایم.

نیکزادی افزود: همچنین پرداخت تسهیلات به خانوارهای عشایری را در دستور کار داریم و عمدتا در حوزه دامپروری و حمایت از دامدار در تولید زنجیره تولید گوشت است که در شرایط خشکسالی کمک می کند دامدار سرپا بماند و دام مولد را از چرخه خارج نکند.

وی اظهار کرد: موضوع دیگر آبرسانی سیار به عشایر است که ظرفیت ناوگان آبرسانی را به دو برابر در سال جاری افزایش داده ایم اما ضرورت تامین اعتبار از سوی ستاد بحران استان و سازمان امور عشایر وجود دارد تا از شرایط کنونی گذر کنیم.


لزوم تنوع بخشی به مشاغل عشایری

مدیرکل امور عشایر شمال استان کرمان بیان کرد: تنوع بخشی به مشاغل عشایری موضوع دیگری است که برای کاهش اثرات خشکسالی بر اقتصاد این قشر مولد دنبال می کنیم و معتقدیم زنان ۵۰ درصد اقتصاد خانوار عشایر را به عهده دارند و با وضعیت کنونی خشکسالی ضرورت دارد مشاغل خرد و خانگی از جمله صنایع دستی، بوم گردی، صندوق خرد زنان و بازاریابی برای محصولات تولیدی عشایر توسط تشکل ها در دستور کار قرار بگیرد.

وی درباره شیوع کرونا در بین عشایر استان نیز گفت: با توجه به شرایط زندگی، عشایر از اقشاری بودند که کمترین ابتلا و تلفات انسانی به بیماری کرونا را داشتند اما با جهش و شیوع ویروس جدید لازم است عشایر همچنان برگزاری مراسم های خود را به زمان دیگری موکول و در سکونت گاه های جدید فاصله های اجتماعی را رعایت نمایند.

نیکزادی با بیان اینکه یکهزار خانوار عشایری از استان هرمزگان و جنوب کرمان به ییلاقات شمال استان کرمان کوچ کره اند، افزود:عشایر  لازم است فاصله سکونتگاه های خود را نسبت به سال های قبل افزایش دهند و اکیپ های سیار بهداشتی در مناطق عشایری فعالیت بیشتری داشته باشند.

مدیرکل امور عشایر شمال استان کرمان اظهار داشت: مقرر شده تا پایان مردادماه همه افراد بالای ۱۸ سال عشایری واکسن کرونا دریافت کنند که شامل عشایر استان کرمان نیز می شود.

وی درباره وضعیت کوچ عشایر استان کرمان نیز بیان داشت: عشایر این استان کوچ درون و برون محیطی دارند که کوچ درون محیطی داخل یک شهرستان اتفاق می افتد و عمده شهرستان هایی که کوچ برون محیطی دارند شامل بردسیر، سیرجان، رابر، بافت و ارزوئیه است که به جنوب کرمان و استان هرمزگان کوچ می کنند.

نیکزادی درباره فروش و بازاریابی محصولات عشایر استان نیز گفت: براساس پیگیری ها برای فروش آنلاین محصولات تولیدی عشایر، فروشگاه اینترنتی "عشایر شاپ" توسط اتحادیه مرکزی دامداران متحرک راه اندازی شده و در حال حاضر فروش خوبی انجام می شود و متقضایان خرید زیادی داریم.

مدیرکل امور عشایر شمال استان کرمان اظهار کرد: در شرایط خشکسالی که منابع درآمدی به حداقل رسیده، با پرداخت تسهیلات و فروش محصولات باید کمک کنیم اقتصاد خانوارهای عشایری ترمیم شود و در مشاغل خرد و خانگی فعال تر شوند.

وی در بخش پایانی سخنانش با اشاره به انجام فعالیت های فرهنگی برای عشایر، بیان کرد: هر اقدامی که برای این قشر ارائه می دهیم، پیوست فرهنگی داریم و مصوبه ای مربوط به سال ۹۵ وجود دارد که وظیفه مندی ۱۸ دستگاه اجرایی در حوزه فرهنگی برای عشایر را مشخص کرده است.

نیکزادی افزود: ضرورت دارد در کنار آیین نامه ساماندهی عشایر که فعالیت های عمرانی و خدمات به عشایر مدنظر است، دستگاه های متولی به موضوعات فرهنگی نیز توجه داشته باشند چراکه مسائل و آسیب هایی را در این زمینه شاهد هستیم و نیاز به انجام  اقداماتی در این حوزه وجود دارد.

  • تاریخ درج خبر : يکشنبه ٢٧ تير ١٤٠٠ - ١١:٣٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: