پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


درخواست وزارت جهاد کشاورزی برای تعیین قیمت 1400 تومانی سبوس گندم

وزارت جهاد کشاورزی از کارگروه تنظیم بازار درخواست کرد سبوس استحصالی از گندم در سقف قیمت مصوب ۱۴۰۰ تومان از طریق سامانه سبوس گندم عرضه شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل بازرگانی داخلی کالاهای کشاورزی معاونت توسعه بازرگانی گفت: وزارت جهاد کشاورزی از کارگروه تنظیم بازار درخواست کرد، تمامی سبوس استحصالی از گندم تا پایان سال جاری در سقف قیمت مصوب ۱۴۰۰ تومان و از طریق سامانه سبوس گندم عرضه شود.

 ابراهیم زارع اعلام کرد: بر اساس پیش بینی ها، نیاز به نهاده های دامی اصلی  در سال جاری شامل ذرت، جو و کنجاله سویا به ترتیب ده میلیون و ۸۰۰ هزار تن، شش میلیون و ۷۰۰ هزار تن و چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تن است.

وی افزود: با توجه به برآورد تولید داخل، میزان نیاز وارداتی به کالاهای یاد شده به ترتیب 9 میلیون و ۳۰۰ هزار تن، دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن و چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تن و بر اساس درصد به ترتیب ۸۶، ۳۶ و ۹۸ درصد از کل نیاز می باشد.

زارع با اشاره به این که به سبب کاهش نزولات جوی و بروز خشکسالی، علاوه بر کاهش تولید علوفه و سایر منابع خوراکی در مراتع، تولید محصولات علوفه ای نیز در مزارع کاهش یافته، افزود: کاهش در عرضه و افزایش تقاضا موجب افزایش قیمت جو داخلی و سایر علوفه ها نظیر یونجه و کاه غلات شده است.

مدیرکل دفتر بازرگانی داخلی کالاهای کشاورزی معاونت توسعه بازرگانی گفت: جو وارداتی کماکان با قیمت مصوب ۱۸۰۰ تومان از طریق سامانه بازارگاه در اختیار تولیدکنندگان قرار می گیرد.

وی بیان داشت: عامل دیگری که منجر به افزایش قیمت خوراک دام شد، مصوبه یکصد و سی و هشتمین جلسه کارگروه تنظیم بازار در 4 تیر ماه سال 1399 در خصوص سبوس گندم بود که مقرر شد، سبوس استحصالی از گندم صنف و صنعت و گندم های خریداری شده توسط بخش خصوصی که در اختیار کارخانجات آردسازی قرار می گیرد به قیمت بازار عرضه شود که علیرغم سهم کم سبوس ناشی از گندم صنف و صنعت نسبت به سبوس استحصالی از گندم خبازی، با افزایش قیمت سبوس در سطح بازار مواجه شدیم.

زارع خاطرنشان کرد: بر این اساس، وزارت جهاد کشاورزی از دبیر کارگروه تنظیم بازار درخواست کرد تا به واسطه کاهش نزوالت جوی و بروز خشکسالی که باعث کاهش ظرفیت تولید علوفه و سایر منابع خوراکی در سال جاری شده و دامداران تمایل بیشتری به استفاده از منابع جایگزین از جمله سبوس گندم برای تعلیف دام خود دارند، تمامی سبوس استحصالی از گندم تا پایان سال جاری در سقف قیمت مصوب ۱۴۰۰ تومان و از طریق سامانه سبوس گندم عرضه شود.

  • تاریخ درج خبر : شنبه ١٩ تير ١٤٠٠ - ١٩:١٩
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: