نسخه چاپی


در شورای عشایری کهگیلویه و بویراحمد مطرح شد

1۱۰۰ خانوار عشایری مهاجر به زندگی سنتی خویش بازگشتند

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: حدود یک هزار و ۱۰۰ خانواده عشایری که روزگاری به دلیل کمبود امکانات و برخی مشکلات معیشتی، امنیتی، بهداشتی و آموزشی به حاشیه‌های ناامن شهرها مهاجرت کرده بودند، در سال‌های گذشته و با بهبود اوضاع و شرایط خدمات‌رسانی، به زندگی سنتی و عشایری خویش بازگشته‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، مجید علی پور در شورای عشایری استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: جمعیت عشایری این استان ۱۱ هزار و ۲۰۰ خانوار است که ظرف چهار سال گذشته به ۱۲ هزارو ۳۰۰ خانوار افزایش یافته است.

وی گفت: این آمار یکهزار و ۱۰۰ خانواری بر اساس بررسی ها و در جدیدترین آمایش و سرشماری از خانوارهای عشایری استان بدست آمده است.

علیپور یادآور شد: میزان تولید گوشت قرمز عشایر کهگیلویه و بویراحمد که در سال ۱۳۹۶ کمتر از هفت هزار تن بود امسال به هشت و هزار و ۱۸۰ تن افزایش یافته است.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: در این مدت ۳۵ طرح پرواربندی دام در مناطق عشایری استان انجام شد که باعث افزایش ۱۵ هزار راسی جمعیت دام این مناطق شده است.

وی عنوان کرد: پرداخت تسهیلات اشتغالزایی در دولت تدبیر و امید تاکنون بیش از ۷۰۰ شغل برای عشایر استان ایجاد کرده است.

علی پور بیان کرد: برای ایجاد این تعداد فرصت شغلی ۷۰۰ میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت به عشایر کهگیلویه و بویراحمد پرداخت شده است.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به برخی مشکلات و چالش های فراروی جامعه عشایری استان اشاره کرد و گفت: عدم تعیین میان بندها برای عبور دام در مسیرهای ییلاق و قشلاق، مشخص نبودن حریم زمین های کشاورزی و مراتع عشایری با منابع ملی و وجود اختلاف های عمیق و دامنه دار طی سالیان متمادی در این زمینه از جمله دغدغه ها و مطالبات بحق عشایر است.

وی محدودیت در ارائه خدمات بیمه ای عشایر و همچنین دسترسی نداشتن به برخی خدمات بهداشتی و درمانی را نیز از دیگر مشکلات جامعه عشایری این استان ذکر کرد.

گفتنی است، شورای عشایری کهگیلویه و بویراحمد با حضور رئیس سازمان امور عشایر ایران، استاندار کهگیلویه و بویر احمد و مدیران دستگاه هایی اجرایی این استان در روز سه شنبه 12 آذرماه در محل استانداری کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ١٣ آذر ١٣٩٨ - ١٣:٤٢
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: