پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران:

آثار روانی خرید تضمینی دام عشایر باعث کوتاه شدن دست دلال ها شده است

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: دستورالعمل خرید تضمینی یک میلیون راس دام عشایر نهایی شده و آثار روانی این کار باعث شده دست دلال ها کوتاه شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، در دیدار نماینده مردم زابل، هیرمند، نیمروز، زهک و هامون در مجلس با رئیس سازمان امور عشایر ایران مسائل و مشکلات عشایر در شرایط خشکسالی مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس سازمان امور عشایر ایران در این دیدار گفت: دلال ها و واسطه دام عشایر را ارزان می خریدند و نگرانی ما این بود که سرمایه عشایر به دلیل خشکسالی از دستشان برود لذا به وزیر جهاد کشاورزی پیشنهاد دادیم دام عشایر خرید تضمینی شود.

شاهپور علائی مقدم ادامه داد: هفته پیش تصویب شد دام زنده عشایر به ازای هر کیلوگرم 45 هزار تومان به صورت ترکیبی توسط شرکت پشتیبانی امور دام و با همکاری اتحادیه عشایری خرید تضمینی شود.

وی با اشاره به اینکه به ازای تحویل هر کیلوگرم دام زنده سه کیلوگرم جو یارانه ای به عشایر داده می شود، گفت: دستورالعمل خرید تضمینی یک میلیون راس دام عشایر نهایی شده و در سیستان و بلوچستان نسبت به جمعیت عشایری که دارد میزان خرید دام بیشتر است و آثار روانی این کار باعث شده دست دلال ها کوتاه شود.

علائی مقدم گفت: با دستور وزیر جهاد کشاورزی 100 هزار نهاده دامی به عشایر اختصاص یافته که حداقل ده هزار تن آن را به عشایر سیستان و بلوچستان اختصاص می دهیم. 

وی خاطرنشان کرد: در سال 99 بیش از ده میلیارد تومان و در سال 98 نیز چهار میلیارد و 500 میلیون تومان از محل بند ه تبصره 4 برای تامین آب پایدار و بهداشتی عشایر سیستان و بلوچستان اختصاص دادیم و 700 میلیون تومان نیز برای خرید تانکر آب به عشایر سیستان و بلوچستان اختصاص دادیم و تا آنجا که بتوانیم از عشایر استان حمایت می کنیم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران اضافه کرد: همچنین از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی 12 میلیارد تومان تسهیلات و در سال 99 و در سال 98 نیز 16 میلیارد تومان تسهیلات به عشایر استان اختصاص داده شد تا نهاده دامی به عشایر داده شود و پول آن را اتحادیه در طی 5 سال بگیرد.

 

امسال هامون و هیرمند خشک است

نماینده مردم زابل، هیرمند، نیمروز، زهک و هامون در مجلس نیز در این دیدار گفت: دریاچه هامون امسال خشک است و این برای اولین بار در طول تاریخ کشور است که رودخانه هیرمند در فروردین ماه آب ندارد.

حبیب الله دهمرده افزود: اوضاع سیستان با نقاط دیگر کشور فرق می کند و رودخانه هیرمند و دریاچه هامون خشک شده و باید پیگیری کنیم عشایر استان از آب شرب برخوردار شوند و من هم در مجلس هر کاری از دستم بربیاید می کنم.

وی یا بیان اینکه تامین آب شرب انسان و دام، تامین علوفه دامی و خرید تضیمنی دام عشایر در این شرایط خشکسالی از درخواست های عشایر است، اظهار داشت: عشایر قشر محرومی هستند که صدایشان به جایی نمی رسد و باید کمک کنیم دامشان از بین نرود.

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٢٢ ارديبهشت ١٤٠٠ - ٠٩:٤٩
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: