پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


با حضور وزیر نیرو و رئیس سازمان امور عشایر ایران

واگذاری 20 هزار دستگاه مولد برق خورشیدی به عشایر آغاز شد

آیین واگذاری 20 هزار دستگاه مولد برق خورشیدی قابل حمل به عشایر با حضور وزیر نیرو و رئیس سازمان امور عشایر ایران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، رئیس سازمان امور عشایر ایران در این مراسم که امروز 21 اردیبهشت ماه به صورت ویدئو کنفرانس در شرکت توانیر برگزار شد در سخنانی گفت: تحویل ۲۰ هزار دستگاه مولد برق خورشیدی قابل حمل به عشایر یکی از اقدام‌های مهم و مصداق حمایت از جامعه عشایری است که از دکتر اردکانیان وزیر نیرو قدردانی می کنیم.

شاهپور علائی مقدم با بیان اینکه تا قبل از سال ۹۹ حدود ۳۸هزار دستگاه مولد کوچک تولید برق خورشیدی بین عشایر توزیع شده بود و امسال ۲۰ هزار دستگاه دیگر توزیع می شود، ادامه داد: تحویل این تعداد مولد خورشیدی علاوه بر تامین روشنایی حداقلی برای این بخش از جامعه می تواند به توسعه آموزش فرزندان عشایر نیز کمک موثری کند.

وی یادآور شد: برای ارائه خدمات مطلوب به جامعه عشایری و براساس آیین نامه ساماندهی عشایر دستگاه های اجرایی مکلفند همان شاخص‌هایی که برای برخوداری از زندگی روستایی نیاز است را برای عشایر هم انجام دهند و این طرح هم در همین راستا امسال اجرایی شد.

علائی مقدم گفت: پیشتر از این جایگزینی سوخت های فسیلی به جای سوخت های طبیعی مورد نظر بود اما اکنون می توان با این طرح باعث حفظ بیشتر محیط‌ زیست شد.

وی افزود: با اجرای این طرح عشایر می توانند ازروشنایی حداقلی، آموزش فرزندان و قابلیت تلفن همراه و پیش آگاهی از وضعیت جوی و سایر آگاهی های مورد نیاز استفاده کنند.

 

تامین٢٠٠ هزار تن گوشت قرمز کشور توسط عشایر

رئیس سازمان امور عشایر ایران در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: نیاز کشور به گوشت قرمز ٨٨٠ هزار تن در سال است که ٢٥ درصد آن معادل ٢٠٠ هزار تن توسط عشایر تولید و تأمین می‌شود.

وی افزود: جمعیت عشایری کشور بر اساس آخرین سرشماری که به صورت ثبتی مبنایی انجام شد ۲۴۶ هزار خانوار معادل ۱.۲ میلیون نفر است که در ۵۹ درصد از عرصه های کشور پراکنده اند.

علائی مقدم با اشاره به اینکه  از ۸۴ میلیون هکتار مراتع کشور ۳۴ میلیون در اختیار عشایر است و بیش از ٢٢ میلیون رأس دام دارند، گفت: عشایر برای حفاظت از امنیت غذایی، حفظ محیط زیست و مراتع، توسعه پایدار و خودکفایی گوشت قرمز در کشور تلاش می کنند.

گفتنی است، امروز فاز نخست این طرح با تحویل سه هزار دستگاه مولد برق خورشیدی قابل حمل به سه هزار خانوار عشایری فارس با اعتبار ۳۰ میلیارد تومان کلید خورد. اجرای کامل این طرح با اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومان به انجام خواهد رسید و در مجموع با اجرای این طرح ۲۰ هزار خانوار عشایری در ییلاق و قشلاق از نعمت برق برخوردار خواهند شد.

همچنین در این مراسم طرح‌های ملی صنعت برق کشور با سرمایه‌گذاری یک‌هزار و ۳۴۵ میلیارد تومانی از طریق ارتباط تصویری توسط استانداران فارس، لرستان و استان مرکزی به نیابت از وزیر نیرو افتتاح شد.

 

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ٢١ ارديبهشت ١٤٠٠ - ١٣:٤٦
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: