پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران اعلام کرد:

اختصاص 2000 میلیارد تومان به راه های عشایری/ پرداخت تسهیلات 100 تا 200 میلیون تومانی "دامدار کارت" به عشایر

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: امسال 2000 میلیارد تومان به راه های عشایری اختصاص یافته تا بتوانیم یک تحول جدی را در راه های عشایری ایجاد کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، عباس پاپی زاده در برنامه زنده تلویزیونی صبح بخیر ایران از شبکه یک سیما اظهار داشت: 66 هزار کیلومتر ایلراه عشایری در کشور داریم که به دلیل صعب العبور بودن مسیرها، عشایر همیشه دچار مشکل هستند و متاسفانه هنوز در برخی از مناطق تعداد زیادی از مسیرهای تردد از رودخانه ها به صورت کابلی و گرگر است.

وی گفت: کل اعتبارات راه های عشایری در سال گذشته 23 میلیارد تومان بود اما خوشبختانه امسال به بیش از 2000 میلیارد تومان افزایش یافته و این نوید را می دهد که بتوانیم یک تحول جدی را در راه های عشایری ایجاد کنیم.

پاپی زاده افزود: امسال در تامین آب شرب عشایر نیز رشد اعتباری چندصد درصدی را داریم تا بتوانیم شبکه پایدار آبرسانی به عشایر را توسعه دهیم و عشایر عزیز در تامین آب شرب دچار مشکل نباشند.

 

پرداخت تسهیلات 100 تا 200 میلیون تومانی "دامدار کارت" به عشایر

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به سیاست های کارآمدسازی یارانه ها و ضرورت ساماندهی ارز، اظهار داشت: تصمیمات خوبی در وزارت کشاورزی از جمله تامین تسهیلات لازم برای خرید علوفه گرفته شده که امروز 20 هزار میلیارد تومان برای بخش دامپروری و طیور کشور اختصاص داده شده که در طول تاریخ چنین عددی بی نظیر است.

وی ادامه داد: عشایر عزیز می توانند از دو طریق اقدام کنند یکی موضوع "دامدار کارت" است که دریافت آن بسیار تسهیل شده و با دستوری که وزیر محترم جهاد کشاورزی صادر کردند و دولت محترم همکاری کردند، پرداخت تسهیلات با روش ضمانت زنجیره ای بین خود عشایر انجام می شود و درحال حاضر درصد قابل توجه ای از عشایر  از این تسهیلات استفاده کرده اند.

پاپی زاده گفت: این تسهیلات بین 100 تا 200 میلیون تومان است که عشایر بنا به تعداد دامی که دارند می توانند از این تسهیلات به عنوان سرمایه در گردش استفاده کنند.

وی با بیان اینکه قسمت دوم کار مربوط به فعالیت اتحادیه های عشایری است که سهامداران آن خود عشایر هستند، افزود: از طریق تسهیلات صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی عشایری، اتحادیه های عشایری در 31 استان اقدام به خرید و ذخیره سازی علوفه می کنند تا در زمانی که عشایر نیاز دارند در اختیار آنان قرار دهند.

 

تلاش می کنیم کل جمعیت عشایری تحت پوشش بیمه قرار بگیرند

رئیس سازمان امور عشایر ایران در خصوص بیمه اجتماعی عشایر اظهار داشت: صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر که سال 1384 تاسیس شده به دلایل مختلف تاکنون موفق نبوده و یکی از دلایل آن توان مالی خود عشایر در پرداخت حق بیمه است.

وی گفت: امسال تامین اعتباری خوبی اتفاق افتاده تا بیمه اجتماعی عشایر را به صورت رایگان انجام دهیم که عملیاتی شدن آن نیازمند یکسری مصوبات است که پیگیر هستیم این مراحل قانونی انجام شود و تلاش ما این است کل جمعیت عشایری را تحت پوشش بیمه قرار بدهیم که لازم است خود عشایر هم از آن استقبال کنند.

 

"اولین کنگره ملی شهدای عشایر کشور" هفته آینده  برگزار می شود

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به نقش پررنگ عشایر در دوران انقلاب و دفاع مقدس، اظهار داشت: جامعه عشایری بیش از 11 هزار شهید والا مقام را تقدیم نظام و انقلاب کرده اند و هفته آینده نیز "اولین کنگره ملی شهدای عشایر کشور" در چهارمحال و بختیاری برگزار می شود که فرصتی برای یادآوری ایثار و از جان گذشتگی جامعه عشایری است.

وی افزود: در تاثیرگذاری منطقه ای و شهدای والامقام مدافع حرم نیز، باز شهدای عزیز عشایری نقش خیلی زیادی در دستاوردهایی که در منطقه داشته ایم دارند و سردار شهید قاسم سلیمانی نیز خودشان فرزند عشایر و گل سرسبد شهدای عشایری هستند.

 

تامین 25 درصد گوشت قرمز کشور توسط عشایر

رئیس سازمان امور عشایر ایران در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: با وجود اینکه عشایر کشور 2 درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند اما 25 درصد گوشت قرمز و بسیاری از فراورده های لبنی کشور و همچنین 35 درصد صنایع دستی کشور را تولید می کنند.

وی گفت: جامعه عشایری به دلیل محدویت هایی که وجود دارد دچار محرومیت هایی در مسیرهای تردد، تامین برق، اینترنت و آموزش های مجازی مدارس عشایری هستند که با برنامه هایی که در سال 1401 دنبال می کنیم و تامین اعتبارات خوبی که انجام شده می توانیم برخی از این مشکلات را برطرف کنیم.

 

نقش پررنگ عشایر در تامین امنیت مرزهای کشور

رئیس سازمان امور عشایر ایران بیان کرد: جامعه عشایری علاوه بر نقش تولیدی که در کشور دارند، نقش اجتماعی و تامین امنیت کشور را نیز دارند و همه مسئولین استان های مرزی روی این موضوع تاکید دارند که در فصولی که عشایر در جداره مرزها مستقر می شوند با امنیت و آرامش بیشتری مواجه هستیم و این موضوع بار هزینه ای تامین امنیت مرزهای کشور را به شدت کاهش می دهد.

پاپی زاده با اشاره به تاثیرات اجتماعی و فرهنگی عشایر نیز گفت: عشایر از قومیت های مختلف یک ذخیره و اندوخته فرهنگی و تمدنی کهن و هویت اصلی کشور به لحاظ پوشش لباس، گویش و آداب و رسوم  هستند .

وی افزود: امروز جامعه عشایری حامل یک ذخیره تمدنی و فرهنگی قرن های متمادی کشور هستند و دستگاه های فرهنگی باید در این حوزه فعالت تر شوند به طور مثال در طراحی لباس یکی از منابع عالی که می توانیم از آن استفاده کنیم همین پوشش عشایر  است.

 

تامین 800 هزار تن نهاده دامی برای عشایر در 1400

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: در سال 1400 با خشکسالی شدیدی مواجه بودیم و با پیگیری هایی که کردیم خوشبختانه توانستیم 800 هزار تن علوفه دامی مورد نیاز عشایر را تامین کنیم که نسبت به سال های قبل عدد قابل توجه ای بود و رشد چشمگیری داشت.

وی با اشاره به اجرای طرح رنجیره تولید گوشت قرمز در مناطق عشایری، افزود: زنجیره تولید از حلقه های مختلف تشکیل شده که یکی از حلقه های آن ضریب تبدیل است یعنی اینکه از نسل دام بهنژادی شده و خوراک فرمولاسیون شده استفاده کنیم که امسال عملیاتی می شود.

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٢٥ خرداد ١٤٠١ - ١٠:٣٦
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: