پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران خطاب به عشایر کشور:

از آذر ماه هیچگونه خدماتی بدون کارت تردد دام به عشایر داده نمی شود

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: از آذرماه به عشایری که کارت تردد دام و کارت شناسایی دریافت نکرده باشند هیچگونه خدماتی داده نمی‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، شاهپور علائی‌مقدم در اولین شورای عشایری شهرستانی در دولت سیزدهم در فرمانداری فیروزکوه با تاکید به عشایر برای پیگیری و دریافت کارت تردد دام، اظهار داشت: از آذرماه سال جاری به عشایری که کارت تردد دام و کارت شناسایی عشایری دریافت نکرده باشند هیچگونه خدماتی داده نمی‌شود.

وی اظهار داشت: امسال به دلیل خشکسالی بی‌سابقه، یک میلیون و 800 هزارتن کاهش علوفه مرتعی اتفاق افتاده که شش هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان خسارت در بخش عشایری وارد شده اما تنها ۵۰ میلیارد تومان برای جبران این خسارت اختصاص داده شده که بسیار ناچیز است.

علائی مفدم با تاکید به مدیر امور عشایر تهران که هیچ عشایری در استان نباید بدون آب بماند، گفت: ۱۳ هزارتن نهاده دامی به عشایر کشور اختصاص داده شده که ۷۰۰ تن آن را برای عشایر فیروزکوه درنظر می گیریم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران اظهار اشت: به هر نفر عشایر تا ۵۰ میلیون تومان و به خانم‌های عشایری ۲۰ میلیون تومان تسهیلات با سود ۴درصد پرداخت می‌کنیم.

 

تلاش برای ایجاد ظرفیت قانونی برای عشایر

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه در سال‌های اخیر تلاش زیادی شد تا نام عشایر را در برنامه‌های پنج ساله کشور وارد کنیم، افزود: در گذشته و در پنج برنامه توسعه کشور تنها یک‌بار نام عشایر آن ‌هم در حوزه بیمه اجتماعی آورده شده بود.

وی گفت: برای اینکه بتوانیم برای عشایر کاری انجام دهیم باید ظرفیت‌ های قانونی لازم را ایجاد کنیم، گفت: برهمین اساس در برنامه ششم که یک سند بالادستی است ۱۷ بار نام عشایر آورده شد و اکنون موضع سازمان امور عشایر ایران از یک موضع ملتمسانه به یک موضع مطالبه‌گرانه در ارتباط با دستگاه‌ها تبدیل شده است.

علائی مقدم افزود: امروز اعتبارات سازمان امور عشایر ایران سه هزار میلیارد تومان است و هیچ سازمانی در مجموعه وزارت جهاد کشاورزی چنین رشد اعتباری در سال‌های اخیر نداشته است.

 

پرداخت سه هزار میلیارد تومان تسهیلات زنجیره تولید به عشایر

رئیس سازمان امور عشایر ایران در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: از سال ۹۶ تاکنون سه هزار میلیارد تومان تسهیلات زنجیره تولید گوشت قرمز به عشایر پرداخت کرده‌ایم و تولید گوشت توسط عشایر از ۱۶۲هزارتن به ۲۰۰ هزارتن در سال رسیده است‌.

وی با بیان اینکه ارتقا شاخص‌های توسعه در مناطق عشایری از وظایف سازمان امور عشایر ایران است، گفت: طی دو سال گذشته دسترسی عشایر به آب بهداشتی پایدار را از 43درصد به ۶۳ درصد رسانده ایم و امسال نیز ۳۷۷ میلیارد تومان برای آبرسانی به عشایر اختصاص داده شده که ۹ میلیارد تومان آن را به عشایر تهران ابلاغ کرده‌ایم.


 شورای عالی عشایر احیا و دبیرخانه آن به سازمان امور عشایر بازگردانده شود

رئیس سازمان امور عشایر ایران همچنین از نمایندگان مجاس خواست شورای عالی عشایر را احیا نمایند تا دبیرخانه آن مجددا به سازمان امور عشایر ایران بازگردانده شود.

علائی مقدم با اشاره به اینکه 66هزار کیلومتر راه عشایری در کشور داریم که حتی یک ریال بودجه ملی برای نگهداری این راه‌ها نداریم، از نمایندگان مجلس خواست در بودجه 1401 یک ردیف اعتباری ملی برای نگهداری و مرمت را‌ه‌های عشایری  اختصاص و تصویب نمایند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران خاطرنشان کرد: نقش عشایر در تامین امنیت غذایی و توسعه پایدار بسیار زیاد است و توجه به عشایر توجه به امنیت غذایی و استقلال کشور است.

در این نشست مسائل و مشکلات عشایر فیروزکوه مورد بررسی قرار گرفت و نمایندگان عشایر شهرستان مشکلات خود در زمینه تامین نهاده دامی، فروش دام، واکسیناسیون دام و استفاده افرادی غیر از عشایر و برخی ارگانها از مراتع عشایر را بیان و خواستار رسیدگی شدند.

در اولین شورای عشایری شهرستانی در دولت سیزدهم امام جمعه فیروزکوه، نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس، مدیرعامل اتحادیه دامداران متحرک ایرانیان، مدیر امور عشایر استان تهران، فرماندار و مسئولین دستگاه‌های اجرایی و جمعی از معتمدین عشایری شهرستان حضور داشتند.

  • تاریخ درج خبر : شنبه ١٣ شهريور ١٤٠٠ - ٢٢:٤٣
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: