پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


با 1000 متر لوله گذاری

برای اولین بار آبرسانی به عشایر ریگان با پنل خورشیدی انجام شد

با اعتبار ۲.۵ میلیارد تومان، آب بهداشتی ۳۰ خانوار عشایری در ریگان از طریق برق پنل های خورشیدی فراهم شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، لب‌های تشنه عشایر منطقه "پاسرخ" شهرستان محروم ریگان در استان کرمان با استفاده از پنل خورشیدی سیراب شد.

براساس اعلام مدیران متولی، این برای نخستین بار در کشور است که امور عشایر ریگان با بهره گیری از پنل خورشیدی با هدف تامین برق مورد نیاز برای تامین آب عشایر را در دستور کار قرار داده و بعد از تامین برق، حفر چاه و ایجاد سایر تجهیزات آبرسانی به بهره برداری رسید.

رئیس امور عشایر شهرستان ریگان با بیان اینکه با تامین آب بهداشتی، سلامت و بهداشت عشایر فراهم می شود، گفت: بهترین راه برای تامین آب عشایر استفاده از انرژی خورشیدی است و آب آشامیدنی عشایر منطقه پاسرخ ریگان نیز از طریق چندین پنل خورشیدی تامین شده است.

علی اکبر صابری افزود: با هزینه کرد ۲.۵ میلیارد تومان برای اجرای این طرح، ۳۰ خانوار عشایری از آب اشامیدنی سالم برخوردار شدند و هزارمتر لوله گذاری و احداث مخزن ۸۰ هزار مترمکعبی اجرا شده است.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از انرژی خورشیدی برای آبرسانی به عشایر، علاوه بر ارزانی و در دسترس بودن به حفظ محیط زیست نیز کمک می کند.

 

تامین آب شرب از دغدغه های این روزهای عشایر ریگان

آنطور که خبرنگار ایرنا مستقر در شهرستان محروم ریگان در جریان افتتاح این طرح گزارش کرده، تامین آب شرب عشایر یکی از دغدغه های این روزها در ریگان است چراکه عشایر در بدترین شرایط آب و هوایی زندگی می کنند.

کاهش نزولات جویی و خشک شدن چشمه سارها در ریگان باعث شده تا عشایر به روستاهای همجوار مهاجرت کنند و این درحالی است که در مناطق کوهستانی ریگان و در شرقی ترین نقطه استان کرمان در نزدیکی سیستان و بلوچستان، بیش از صدها چشمه آب وجود داشت اما به دلیل کاهش بارندگی بیش از ۷۰ درصد آنها خشک شده است.

در این شرایط تامین آب شرب عشایر و دام آنان از جمله مشکلات موجود است که به علت نبود برق برای آبرسانی به این مناطق، مشکل مضاعف شده است.

اما در چنین شرایطی به همت مسئولان متولی و با انرژی خدادادی خورشیدی، زمینه آبرسانی به این اهالی در دستور کار قرار گرفت و براساس اعلام مسئولان امور عشایر، برای اولین بار در کشور با استفاده از انرژی خورشیدی آب منطقه "پاسرخ ریگان" تامین و به جز آب شرب و دام، آب کشاورزی مورد نیاز نیز فراهم شده است.


خورشید بار سنگینی را برای تامین آب از دوش ما برداشت

روح الله جرجندی یکی از اهالی پاسرخ در این زمینه می گوید: خورشید بار سنگینی را از دوش ما برداشت و آب مردم منطقه به این وسیله فراهم شد، ما زمانی از تابش خورشید ناراحت بودیم اما این روزها اگر نتابد ناراحتیم.

رشید حقیقی دیگر شهروند این روستا نیز گفت: زن و بچه های ما کیلومترها برای تامین آب طی می کردند تا آب اشامیدنی فراهم کند اما اینک آب مناسب تامین شده است.

محمد سنجری دیگر شهروند ریگان نیز عنوان کرد: ما از این روستا درحال مهاجرت بودیم که امور عشایر با اجرای این طرح باعث شد در روستا ماندگار شویم که از مسئولان امور عشایر به علت تامین آب آشامیدنی سالم قدردانی می کنیم.

 

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٢٠ مرداد ١٤٠٠ - ١٢:١٥
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: