نسخه چاپی


کرونا بیشترین ضرر را به اقتصاد عشایر زده است

40 درصد مصرف گوشت در کشور کاهش یافته است

سرپرست سازمان امور عشایر ایران گفت: 40 درصد مصرف گوشت قرمز در کشور با شیوع کرونا کاهش یافته که باعث ضرر عشایر به دلیل انباشت دام عشایر شد به طوری که می توان گفت کرونا بیشترین ضرر را به اقتصاد عشایر زده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، عباس گلرو عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و نماینده مردم سمنان، سرخه و مهدیشهر با حضور در سازمان امور عشایر با تبریک انتصاب شایسته دکتر علائی مقدم به سمت سرپرستی این سازمان از سوی وزیر جهاد کشاورزی، اعلام آمادگی کرد در مجلس آماده هر گونه همکاری با سازمان امور عشایر هستیم.

سرپرست سازمان امور عشایر ایران در این دیدار با قدردانی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای پیگیری دغدغه ها و مشکلات عشایر، گفت: سازمان امور عشایر با امنیت غذایی و تامین مواد غذایی مردم سر و کار دارد که باید حمایتهای لازم از سوی مجلس صورت گیرد.

شاهپور علائی مقدم ادامه داد: اگر برای جامعه عشایری در قانون ظرفیت ایجاد کنیم دستگاه های مختلف موظف به ارائه خدمات به عشایر می شوند و دیگر نیاز نیست برای توجه به عشایر التماس کنیم.

 وی با یادآوری اینکه در برنامه ششم 17 مورد نام عشایر در قانون آمده است که تحولی در مناطق عشایری ایجاد کرده است، گفت: سهم عشایر از مالیات بر ارزش افزوده شاهکار مجلس است که سالانه 159 میلیارد تومان از این محل برای اجرای پروژه های زیربنایی در مناطق عشایری اختصاص می یابد.

علائی مقدم ادامه داد: ارتقاء یازده شاخص توسعه ای در زمینه های دسترسی به آب، راه، بهداشت و درمان و مسائل آموزشی و مذهبی را در مناطق عشایری پیگیری می کنیم که درخواست داریم نمایندگان محترم مجلس ما را در این زمینه ها یاری کنند.

وی گفت: 66 هزار کیلومتر راه عشایری در کشور داریم که اطلس این راهها تهیه شده و نیاز به رسیدگی دارند، از نمایندگان  مجلس درخواست داریم طرح جامع ملی در خصوص راههای عشایری تصویب کنند.

 

کرونا بیشترین ضرر را به اقتصاد عشایر زده است

سرپرست سازمان امور عشایر همچنین گفت: با شیوع کرونا مصرف گوشت قرمز در کشور 40 درصد کاهش یافته و باعث انباشت دام شد و بیشترین ضرر را به اقتصاد عشایر زده است.

وی دلایل کاهش مصرف گوشت را عدم برگزاری مراسم محرم و صفر و نذورات مردم، برگزار نشدن جشن عروسی و عزای اموات، بسته شدن رستورانها و جلوگیری از صادرات دام عنوان کرد.

سرپرست سازمان امور عشایر ایران با تاکید بر اینکه باید برای ارتقاء رفاه و معیشت عشایر برنامه داشته باشیم، گفت: در این زمینه در سالهای اخیر هفت برنامه و طرح تعریف کرده ایم که شاخص ترین آنها اجرای "طرح زنجیره تولید گوشت قرمز" است.

وی توضیح داد: عشایر بیشترین ضرر را وقتی می دهند که دامشان را دلالها و واسطه ها می گیرند، با اجرای زنجیره تولید گوشت و پرداخت تسهیلات به عشایر، دست دلالها را کوتاه کرده ایم.

علائی مقدم ادامه داد: با اجرای این طرح اطمینان خاطری برای عشایر ایجاد شده و تاکنون 2000 میلیارد تومان تسهیلات برای اجرای آن به عشایر پرداخت کرده ایم.

 

برندسازی و بازاریابی محصولات عشایر

سرپرست سازمان امور عشایر ایران در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: فراوری، بسته بندی، برندسازی و بازاریابی محصولات عشایر دارای اهمیت زیادی است و آمادگی داریم در صورت برندسازی، از راه اندازی فروشگاه های عشایری با محوریت تعاونی های عشایری حمایت کنیم.

وی ادامه داد: تعداد 230 تعاونی عشایری در کشور داریم که همه عشایر بدون استثناء عضو این تعاونی ها هستند و میانگین سرمایه هر عشایر در این تعاونی ها که 200 هزار تومان بود را به یک میلیون تومان افزایش داده ایم.

علائی مقدم با اشاره به اینکه تغییر الگوی تعذیه دام از جو به کنسانتره در مناطق عشایری در حال جا افتادن است، گفت: بهره وری جو تقریبا 65 درصد است اما بهره وری کنسانتره 1.5 برابر جو است که هزینه های تولید در مناطق عشایری را کاهش می دهد.

 

 عشایر در بودجه سالانه دیده نمی شوند

سرپرست سازمان امور عشایر ایران با انتقاد از اینکه در قانون بودجه سالانه، عشایر چندان دیده نمی شوند، بیان داشت: 84 میلیون هکتار مرتع در کشور داریم که 34 میلیون هکتار آن در اختیار عشایر است و با بهره برداری از این مراتع هر نفر عشایر گوشت 16 نفر ایرانی را تامین می کند که مهم است در بودجه سالانه کشور به این موضوع توجه شود.

علائی مقدم با بیان اینکه مهدیشهر قطب باغداری و دامداری کشور است، افزود: سمنان قطب صنعتی کشور است و سهم عشایر از مالیات بر ارزش افزوده بیش از این عددی است که تخصیص می یابد.

وی گفت: برای ارائه خدمات بهتر به عشایر استان سمنان 5 دستگاه کامیون آبرسان و 6 دستگاه خودروی خدمات رسان از محل فاینانس اختصاص داده ایم و شش نفر هم در سال گذشته جذب و در امور عشایر استان استخدام شدند.

 

ارز 4200 تومانی برای تامین جو دامداران عشایری

سرپرست سازمان امور عشایر ایران گفت: اتحادیه تعاونی عشایری درخواست تامین 9 هزار تن جو برای عشایر داده است اما تا به امروز ارز 4200 تومانی از سوی بانک مرکزی برای تامین آن اختصاص داده نشده است.

وی ادامه داد: طرحی در دست پیگیری داریم که با تفاهم اتحادیه عشایری دامداران متحرک و شرکت پشتیبانی امور دام وزارت جهاد کشاورزی، به ازای تولید هر کیلوگرم دام دو کیلو گرم جو به عشایر داده می شود.

علائی مقدم ادامه داد: میزان تولید پشم در کشور 43 هزار تن است که 13 هزار تن آن را عشایر تولید می کنند اما به دلیل اینکه خریداری ندارد سوزانده می شود که باید برای این موضوع فکر و برنامه ریزی کنیم.

 

 

  • تاریخ درج خبر : جمعه ٣٠ آبان ١٣٩٩ - ١٥:٢٠
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: