نسخه چاپی


آغاز کوچ پاییزه عشایر کهگیلویه و بویراحمد از اول آبان

بر اساس تصمیم ستاد کوچ استان، حرکت و کوچ پاییزه عشایر کهگیلویه و بویراحمد از مناطق سردسیر ییلاقی به مناطقگرمسیر قشلاقی از ابتدای آبان آغاز می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد، سرپرست امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد در این خصوص گفت: زمان کوچ پاییزه عشایر با مشارکت رسانه‌های ارتباط جمعی و مسئولان امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد به اطلاع این قشر تولیدکننده رسیده است.

کدخداپور اظهار داشت: عشایر کهگیلویه و بویراحمد بهار و تابستان را در مناطق شمالی استان و استان های فارس، اصفهان و چهارمحال بختیاری می گذرانند.

وی از وجود ۲۵ اتراقگاه در مسیر کوچ عشایر استان خبر داد و خاطرنشان کرد:‌ تعدادی از از این اتراقگاه ها به سکو، انبارهای ذخیره، لوله کشی انتقال آب، برق و سایر زیرساخت‌ها تجهیز شده است.

کدخداپور با اشاره به اینکه برای انجام مطلوب فرایند کوچ، دستگاه‌های اجرایی، منابع طبیعی، علوم پزشکی و امور عشایر با هم مشارکت می کنند، افزود: وی تاکیدکرد: باتوجه به در پیش بودن فصل کوچ عشایر به مناطق قشلاقی از عشایرنشینان خواسته ایم تا مراقبت های فردی پیشگیری از انتشار ویروس کرونا مانند شست و شوی مداوم دست ها، فاصله فیزیکی و استفاده از ماسک را حین کوچ رعایت کنند.

سرپرست امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: بر اساس مصوبات ستاد کوچ کهگیلویه و بویراحمد، تامین امنیت دام و دارایی های عشایر با مشارکت نیروی انتظامی، کمک برای رعایت دستورالعمل های بهداشتی انتشار ویروس کرونا به کمک دانشگاه علوم پزشکی، تامین امنیت ایلراه ها با مشارکت راه و شهرسازی و خدمات حین کوچ با مشارکت امور عشایر انجام می شود.

 وی با بیان اینکه برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا به مناطق عشایری استان برنامه های جامعی تدوین شده، ضدعفونی مخازن ذخیره آب و تانکرهای آبرسانی سیار را از جمله این برنامه ها عنوان و اظهار داشت: هم اکنون کار تعمیر تجهیزات آبرسانی سیار به مناطق عشایری استان در دست انجام است.

کدخداپور همچنین از ساماندهی ۹۰ فروشگاه توزیع آرد و ۳۰ فروشگاه توزیع نفت برای استقبال از کوچ عشایر به مناطق قشلاقی خبر داد.

سرپرست امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد یادآور شد:‌ ۱۲ درصد از جمعیت این استان در قالب ۱۱ هزار خانوار با جمعیتی معادل ۷۰ هزار نفر عشایر هستند که سالیانه ۴۳ هزار و ۶۵۰ تن محصول شامل گوشت قرمز، شیر، کشک، روغن و پشم تولید و روانه بازارهای مصرف می کنند.

وی افزود: عشایر استان سالیانه ۳۵ هزار تن شیر، هفت هزار و ۹۰۰ تن گوشت قرمز،۶۰۰ تن پشم، ۱۵۰ تن کَشک و روغن و  ده هزار متر مربع تولید می کنند.

  • تاریخ درج خبر : جمعه ٢ آبان ١٣٩٩ - ٢٢:٥٤
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: