نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران:

سازمان امور عشایر یک سازمان فرابخشی است

رئیس سازمان امور عشایر در دیدار با سرپرست مرکز روابط عمومی وزارت جهادکشاورزی با بیان اینکه فعالیت ها و وظایف این سازمان فرا بخشی است، اظهار داشت: جامعه عشایری یک جامعه چند وجهی است که یک بخش آن دام و دامداری و وجه دیگر آن مسائل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، ساسان والی زاده سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهادکشاورزی با حضور در سازمان امور عشایر ایران با رئیس سازمان امور عشایر دیدار و گفتگو کرد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران در این دیدار با قدردانی از حضور دکتر والی زاده در سازمان امور عشایر، گفت: در این سالها که در سازمان امور عشایر حضور داشتم جنابعالی اولین کسی هستید که از حوزه روابط عمومی به این سازمان تشریف آوردید.

کرمعلی قندالی با بیان اینکه نگاه بنده به روابط عمومی همیشه یک نگاه و دید باز بوده است، گفت: ارتباط و تعامل با رسانه ها در سازمان امور عشایر خوب است و همواره تاکید کرده ام روابط عمومی بهره برداری لازم از رسانه ها داشته باشد.

 

عشایر ظرفیت بسیار بزرگی برای کشور هستند

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه فعالیت ها و وظایف سازمان امور عشایر فرا بخشی است، اظهار داشت: جامعه عشایری یک جامعه چند وجهی است که یک بخش آن دام و دامداری و وجه دیگر آن که اصل موضوع است مسائل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است.

وی با بیان اینکه عشایر ظرفیت بسیار بزرگی برای کشور هستند، بیان داشت: وقتی تاریخ را مطالعه می کنیم می بینیم عشایر اولین کسانی بودند که بدون اینکه کسی به آنان دستور دهد به صورت خود جوش در جنگ حضور داشتند و این یک شعار نیست بلکه واقعیتی است که در اسناد آمده و در مردم عشایر وجود دارد.

قندالی ادامه داد: در حوزه اقتصادی حدود 1.5 درصد از جمعیت کشور یعنی یک میلیون و 200 هزار نفر را جامعه عشایری تشکیل می دهند که 25 درصد گوشت قرمز مورد نیاز کشور را تولید می کنند و در حوزه صنایع دستی و تولید لبنیات و حفاظت از محیط زیست و مرزها نیز نقش بسیار پررنگی دارند.

وی خاطرنشان کرد: در همین آتش سوزی های اخیر در مراتع برخی از استانها، عشایر کمک زیادی برای مهار آتش کردند و به اقرار سازمان جنگلها بهترین مراتعی که هنوز دست نخورده باقی مانده و تخریب نشده همین مراتع عشایری است.

 

مطالبات جامعه عشایری تغییر کرده است

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه امروز مطالبات عشایر تغییر کرده، ابراز داشت: امروز یکی از مطالبات جدی عشایر تلفن همراه است و به نظر بنده داشتن تلفن همراه و ایجاد ارتباط برای جامعه عشایری ضرورت بیشتری نسبت به جامعه شهری و روستائی دارد.

وی اضافه کرد: بر اساس آخرین سرشماری عشایر کوچنده کشور توسط مرکز آمار ایران در سال 1387، حدود 30 تا 40 درصد عشایر موبایل داشتند که این میزان در حال حاضر به بیش از 70 درصد رسیده است.

قندالی با بیان اینکه یکی دیگر از مطالبات عشایر انرژی خورشیدی است، افزود: وزارت نیرو موظف شده تا آخر برنامه ششم 25 هزار پنل خورشیدی را در مناطق عشایری توزیع کند که با توزیع آنها در مجموع 75 هزار خانوار عشایری از انرژی خورشیدی بهره مند می شوند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به اینکه مطالبه دیگر عشایر این است که فرزندان آنان از تحصیل باز نمانند، یادآور شد: در اوایل انقلاب سطح سواد در جامعه عشایری 27 درصد بود که خوشبختانه امروز به 73 درصد رسیده است.

وی احداث سرپناه محکم و مطمئن را از دیگر مطالبات عشایر عنوان کرد و ادامه داد: امروز 95 درصد عشایر به راه دسترسی دارند و در حوزه تامین آب آشامیدنی نیز در دو سال اخیر اتفاقات نادری افتاد به گونه ای که در سال 98 و 99 حدود 26 میلیون یورو (معادل 400 میلیارد تومان) برای آبرسانی پایدار به عشایر اختصاص پیدا کرد که با اجرای پروژه های آن، شاخص برخورداری عشایر از آب بهداشتی به بیش از 70 درصد می رسد.

قندالی در خصوص سیاست های سازمان امور عشایر در مورد اسکان عشایر نیز اظهار داشت: اسکان عشایر به صورت داوطلبانه است و دیدگاه سازمان این است که بیشتر باید از کوچ و ساماندهی به زندگی عشایر با بررسی همه جوانب آن، حمایت کنیم چرا که اسکان عشایر شرایط خاص خودش را دارد و تا شرایط آن فراهم نشود حق نداریم عشایر را اسکان دهیم.

 

هزینه برای عشایر یک سرمایه گذاری مطمئن است

رئیس سازمان امور عشایر ایران در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه عشایر مردمانی نجیب و قدردان هستند، اظهار داشت: هر چه در حوزه عشایر هزینه کنیم یک سرمایه گذاری بسیار مطمئن است.

وی بیان داشت: در گذشته هیچ گونه تسهیلاتی مختص عشایر وجود نداشت اما از سال 93 تاکنون سالانه یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی در قالب تسهیلات به عشایر اختصاص داده می شود که در سال گذشته 450 میلیارد تومان و پیش بینی می کنیم امسال 600 میلیارد تومان  تسهیلات از این محل به عشایر اختصاص یابد.

قندالی ادامه داد: از محل اعتبارات مدیریت بحران نیز 600 میلیارد تومان تسهیلات با سود 4 درصد و بازپرداخت 5 ساله به عشایر پرداخت کرده ایم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران بیان کرد: یکی از سرمایه های عشایر، تشکل ها و تعاونی های عشایری هستند که یکی از بهترین و سرپاترین تعاونی های کشور بشمار می روند و بار دولت را خیلی کم کرده اند.

وی با بیان اینکه هنوز جامعه عشایری از کشور خیلی طلب دارند، گفت: وقتی سرانه جامعه عشایری را با جامعه شهری مقایسه می کنیم هنوز خیلی خلاء وجود دارد و همه ما به عشایر بدهکار هستیم.

در این نشست، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان امور عشایر، سرپرست حوزه ریاست، مدیرعامل اتحادیه دامداران متحرک و رئیس روابط عمومی سازمان امور عشایر حضور داشتند و دیدگاه های خود را در خصوص روابط عمومی بیان کردند.

 


  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ١٢ خرداد ١٣٩٩ - ٢٢:٤٢
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: