نسخه چاپی


اختصاص نیم میلیارد و 200 میلیون تومان برای تامین آب عشایر زرندیه

در نشست بررسی مشکلات عشایر شهرستان زرندیه با حضور رئیس سازمان دامپزشکی و رئیس سازمان امور عشایر اختصاص ۷۰۰ میلیون تومان برای رفع مشکل کمبود آب آشامیدنی عشایر این منطقه مصوب شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، در این نشست که با حضور "علی‌صفر ماکنعلی" رئیس سازمان دامپزشکی کشور و "کرمعلی قندالی" رئیس سازمان امور عشایر ایران برگزار شد، مشکلات زیرساختی عشایر منطقه "یعقوب حصاری" که محل استقرار عشایری از استان‌های مرکزی، قم، تهران و قزوین است، بررسی شد.

رئیس امور عشایر استان مرکزی گفت: در منطقه یعقوب حصاری جمعیت عشایری از استان های تهران، قزوین، قم و مرکزی حضور دارند که شامل ایل ها و طوایف متعدد از جمله  ۲ طایفه "کله کوهی" و "شاهسون" هستند.

علی اکبر منصوری افزود: تعداد ۳۳۰ هزار راس دام عشایری با ۱۵۹ خانوار مهمان در مراتع شهرستان های ساوه و زرندیه حضور دارند که به دلیل پیشگیری از شیوع کرونا و منع کوچ عشایر بر اساس تصمیم ملی، عشایر از ۲۵ اردیبهشت در این مناطق ساکن شده اند.

وی گفت: هشت ایل عشایری از جمله شاهسون، سنگسری و کله کوهی در استان مرکزی تردد و فعالیت دارند و از ظرفیت پنج هزار هکتاری مراتع این استان استفاده می کنند.

رئیس امور عشایر استان مرکزی با اشاره به اینکه در منطقه "یعقوب حصاری" زرندیه بیش از۲۰ هزار راس دام توسط عشایر نگهداری می شود، بیان کرد: مشکل اصلی عشایر این منطقه کمبود آب است که به دلیل سرقت ترانسفورماتور برق چاه آب مجاور، این مشکل مضاعف شده است.

گفتنی است، جمعیت عشایر استان مرکزی بیش از پنج هزار نفر در قالب یک‌هزار خانوار است که بیشتر در مناطق مختلف ساوه، زرندیه، دلیجان و خمین زندگی می‌کنند.

  • تاریخ درج خبر : شنبه ١٠ خرداد ١٣٩٩ - ١٩:٠٩
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: