نسخه چاپی


رئیس امور عشایر گیلان:

۲۵۹ میلیارد تومان تولید سالانه عشایر گیلان

رئیس امور عشایر گیلان گفت: عشایر گیلان سالانه سه هزار و 400 تن گوشت قرمز، شش هزار و 340 تن فرآورده لبنی و ۷۰۰ تن کرک و پشم به ارزش ۲۵۹ میلیارد تومان تولید و روانه بازار مصرف می کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، فرامرز هادی‌زاده در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: طبق آمارگیری عشایر کشور در سال ۸۷، جمعیت عشایری گیلان ۶۱۹ خانوار ثبت شده است اما جمعیت عشایری استان بسیار بیشتر از این عدد است.

وی با بیان اینکه امیدوار بودیم در سال ۹۸ آمار جدیدی از جمعیت عشایر گیلان در سطح کشور گرفته شود که محقق نشد، ابراز داشت: اگر جمعیت واقعی عشایر گیلان مشخص و ثبت شود، شاخص برخورداری عشایر استان از منابع سازمان امور عشایر کشور نیز واقعی می‌شود.

هادی زاده گفت: کوچ دامداران عشایری گیلانی از قشلاق به ییلاق هر ساله از اواسط فروردین آغاز می‌شد، اما امسال به دلیل سرمای هوا در مناطق ییلاقی با یک ماه تاخیر آغاز شد.

رئیس امور عشایر گیلان افزود: پنج هزار و 274  خانوار عشایری دامدار گیلانی با ۷۵۶ هزار راس دام سبک و سنگین تا اوایل پائیز در مناطق ییلاقی می‌مانند.

وی با اشاره به اینکه عشایر گیلان از ۱۱ طایفه و ۳۶ تیره تشکیل می شوند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر تامین آب آشامیدنی و راه دسترسی از مهمترین مواردی است که باید برای عشایر گیلان فراهم شود.

هادی‌زاده ادامه داد: برای تامین آب آشامیدنی عشایر گیلان ۲۰۳ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده که با تخصیص آن تا حد قابل توجهی از مشکلات عشایر استان در این خصوص حل خواهد شد.

  • تاریخ درج خبر : يکشنبه ٤ خرداد ١٣٩٩ - ٢٢:٣٦
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: