نسخه چاپی


آماده‌سازی مسیرهای کوچ در آذربایجان‌غربی

3000 کیلومتر راه‌ عشایری در آذربایجان‌غربی وجود دارد

مدیرکل امور عشایر آذربایجان‌غربی با بیان اینکه سه هزار کیلومتر راه عشایری در این استان وجود دارد، گفت: تمهیدات لازم برای تسهیل در تردد، تأمین امنیت و امکانات بهداشتی و درمانی عشایر در زمان کوچ اندیشیده شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر آذربایجان غربی، علی ناجی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سه هزار کیلومتر راه‌ عشایری در آذربایجان‌غربی وجود دارد که مرمت و بازسازی آنها نیازمند تخصیص اعتبار ویژه است.

وی ادامه داد: امسال با توجه به شیوع بیماری کرونا و به منظور حفظ سلامت جامعه عشایری، زمان کوچ بهاره عشایر به تعویق افتاده و در این مدت هماهنگی های لازم با وزارت بهداشت برای ارائه خدمات بهداشتی به عشایر کوچنده انجام شده است.

ناجی بیان کرد: بهبود وضعیت ایل‌راه‌ها از جمله مهمترین برنامه‌های اداره‌کل امور عشایر آذربایجان‌غربی است که با اهتمام ویژه‌ای آن را دنبال می‌کنیم.

مدیرکل امور عشایر آذربایجان‌غربی افزود: ساماندهی این مسیرها می‌تواند در کمک به عشایر برای کوچ آسان‌تر به ییلاق و قشلاق و محرومیت‌زدایی از این قشر مؤثر باشد.

وی با اشاره به اینکه ۱۵ هزار و ۵۹۹ خانوار عشایری در آذربایجان غربی زندگی می کنند، بیان کرد: از این تعداد حدود ۶۰۰ خانوار به خارج از استان کوچ کرده‌اند و بقیه نیز در داخل استان و در شهرستان‌های چالدران، خوی، پلدشت، ماکو، مهاباد، سلماس و شاهین‌دژ، ییلاق و قشلاق می‌کنند.

ناجی با بیان اینکه بهبود معیشت خانوارهای عشایری دارای جایگاه خاصی در بخش کشاورزی است، افزود: هم‌اکنون ظرفیت‌های مطلوبی در بخش کشاورزی استان برای بهبود معیشت خانواده‌های عشایری وجود دارد.

مدیرکل امور عشایر آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه رسیدگی به مشکلات بهداشتی در مناطق ییلاقی عشایر در اولویت کاری ما قرار دارد، گفت: در این راستا بازدیدهای میدانی از مناطق ییلاقی عشایرنشین صورت می‌گیرد تا مشکلات شناسایی و برطرف شود.

  • تاریخ درج خبر : شنبه ٣ خرداد ١٣٩٩ - ١٣:٢٣
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: