نسخه چاپی


به منظور بررسی وضعیت عشایر مازندران صورت گرفت

دیدار نمایندگان مردم مازندران در مجلس با رئیس سازمان امور عشایر

نمایندگان منتخب مردم مازندران از حوزه های انتخابیه بابل و قائمشهر با حضور در سازمان امور عشایر ایران با رئیس و معاونین این سازمان دیدار و گفتگو و تبادل نظر کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، نشست رئیس سازمان امور عشایر ایران با نمایندگان منتخب مردم مازندران در مجلس یازدهم و فرماندار بابل به منظور بررسی مسائل و مشکلات عشایر این استان امروز سه شنبه 30 اردیبهشت ماه در محل سازمان امور عشایر برگزار شد.

در این نشست که معاونین و مدیر حوزه ریاست سازمان امور عشایر نیز حضور داشتند، رئیس سازمان امور عشایر با تبریک انتخاب و راهیابی نمایندگان مجلس یازدهم در مازندران به مجلس و آرزوی موفقیت برای ایشان، اظهار داشت: با تصویب مجلس یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی سالانه به عشایر اختصاص می یابد که یک منبع اعتباری بسیار خوب برای عشایر است و تشکلهای عشایری به اندازه توان و بدون محدودیت می توانند این تسهیلات را دریافت کنند.

کرمعلی قندالی اظهار داشت: می توانیم یک میلیارد تومان با سود 4 درصد و بازگشت 5 ساله از این اعتبارت به شرط تامین ضمانت بانکی، برای کارهای توسعه ای به تشکل های عشایری مازندران اختصاص دهیم.

وی تاکید کرد: همه ما باید روی تولیدات جامعه عشایری متمرکز شویم چرا که خدمات راه و برق و آب انجام می شود و لازم است بیشتر به بخش تولیدات عشایر توجه کنیم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه اگر بتوانیم حتی یک نفر را از نعمت آب آشامیدنی سالم و بهداشتی بهره مند کنیم لذت می بریم، خاطرنشان کرد: در حوزه آبرسانی و انتقال آب از طریق لوله کشی به مناطق عشایری، اعتبارات خوبی اختصاص یافته که به عشایر مازندران و بابل هم تخصیص می یابد.

قندالی با بیان اینکه امسال 25 هزار پنل خورشیدی برای خانوارهای عشایری پیش بینی شده که از طریق وزارت نیرو انجام و عشایر از مزایای آن بهره مند می شوند، افزود: این پنلها عمدتا به عشایری تعلق می یابد که در دو قظب ییلاق و قشلاق از نعمت برق بهره مند نیستند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران ابراز داشت: در استان مازندران پتانسیل قوی و رطوبت و حرارت وجود دارد که می توانیم روی کاشت درخت در اراضی شیبدار، علوفه و یونجه کاری و توسعه گیاهان داروئی در مناطق عشایری استان کارهای زیادی انجام دهیم.

بر اساس این گزارش، نمایندگان حوزه های انتخابیه بابل و قائمشهر در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار با قدردانی از خدمات سازمان امور عشایر به جامعه عشایری، اظهار امیدواری کردند در مجلس یازدهم اتفاقات و قوانین خوبی برای ارتقا زندگی عشایر تصویب شود.

فرماندار بابل نیز در این نشست با ارائه گزارشی از مناطق عشایری این شهرستان، گفت: تعداد 1070 خانوار عشایری در بابل با جمعیت حدود 4500 نفر زندگی کوچندگی دارند که ما اعتقاد جدی به حمایت از آنان داریم.

قربانعلی ولی زاده مرمت چشمه ها و قنوات و تامین برق از طریق پنلهای خورشیدی را از نیازهای عشایر بابل عنوان کرد و خواستار اختصاص اعتباراتی در این زمینه شد.

صمد کاظمی رئیس امور عشایر مازندران نیز در این نشست با ارائه گزارشی از فعالیت های اداره امور عشایر مازندران در خدمات رسانی به عشایر استان، از شکسته شدن قرق مناطق عشایری مازندران در دو تا سه هفته آینده و آغاز رسمی کوچ بهاره عشایر استان خبر داد.

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٩ - ١٧:٥٦
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: