نسخه چاپی


برای پیشگیری از کرونا

کوچ عشایر یزد به اواخر اردیبهشت موکول شد

رئیس امور عشایر یزد با اشاره به شیوع بیماری کرونا گفت: کوچ زودهنگام عشایر در فصل بهار به مراتع ییلاقی استان‌های فارس و کرمان قبل از تقویم کوچ ممنوع است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، حسن زارع اظهارکرد: زمان اجرای تقویم کوچ عشایر یزد فروردین ماه است ، اما امسال به خاطر شیوع بیماری کرونا به اواخر اردیبهشت ماه موکول شده است .

وی با بیان اینکه کوچ قبل از موعد عشایر به مراتع ییلاقی فارس و کرمان تخلف محسوب می‌شود، افزود: قبل از زمان تقویم کوچ، خدمات رسانی از سوی هیچ دستگاهی به عشایر کروچرو در نظر گرفته نشده است .

 زارع از عشایر استان که در شهرستان های ابرکوه و خاتم حضور دارند خواست به این موضوع مهم توجه کنند، زیرا ماموران اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان از  کوچ زود هنگام عشایر جلوگیری می کنند.

رئیس امور عشایر یزد به معضلات ورود زودهنگام دام عشایر به مناطق ییلاقی اشاره کرد و یادآور شد: متاسفانه برخی افراد سودجو و یا ناآگاه با نقض زمان مقرر کوچ، اقدام به چرای دام در مراتع استان می‌کنند، که این اتفاق موجب تخریب عرصه‌های منابع طبیعی و مشکلات زیادی در خدمات‌رسانی به این قشر مولد می‌شود.

وی با بیان اینکه چرای زود هنگام دام در مراتع یکی از عوامل مهم تخریب عرصه های طبیعی است، اظهار داشت: زمان ورود دام به مراتع ییلاقی باید مطابق با تاریخ کوچ و  پروانه‌های مرتعداری صادر شده باشد.

زارع یاد آور شد: هزار و ۲۰۰  کیلومتر ایل راه در حد فاصل مناطق ییلاقی و قشلاقی استان های فارس و کرمان وجود دارد که مورد استفاده عشایر است .

 

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ٢٧ اسفند ١٣٩٨ - ١٠:٣٠
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: