نسخه چاپی


رئیس روابط عمومی سازمان امور عشایر ایران:

زندگی عشایر گنجینه ای از تصاویر مردم شناسی است

رئیس روابط عمومی و امور بین الملل سازمان امور عشایر ایران با تاکید بر ضرورت و اهمیت مستندسازی از زندگی عشایر گفت: زندگی عشایر گنجینه ای از تصاویر مستند بویژه مستند مردم شناسی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، علیرضا رحیمی در گردهمایی و دوره آموزشی" اصول مستندسازی" ویژه مسئولین روابط عمومی های ادارات کل امور عشایر سراسر کشور، اظهار داشت: یکی از قدیمی ترین مستندهای مردم شناسی جهان در حوزه عشایر ایران، مستند "علف" است که حدود یکصد سال پیش از این توسط سه مستندساز آمریکایی، از کوچ بهاره عشایر ایل بختیاری طایفه بابااحمدی تهیه شده که یکی از معتبرترین مستندهای مردم شناسی جهان بشمار می رود.

وی با بیان اینکه زندگی عشایر گنجینه ای از تصاویر مستند بویژه مستند مردم شناسی است که متاسفانه شکل سنتی آن در حال از بین رفتن است، هدف از برگزاری دوره "اصول مستندسازی" را هم در همین راستا و به منظور آشنایی بیشتر مسئولین روابط عمومی های امور عشایر کشور با قواعد و اصول ساخت مستند عنوان کرد.

رحیمی با بیان اینکه روابط عمومی های امور عشایر نزدیکترین کسانی هستند که با عشایر در ارتباط هستند و دائما در بین آنان حضور دارند، خاطرنشان کرد: این فرصت بسیار مغتنمی است که باید از این فرصت استفاده لازم را برای ثبت زندگی کوچندگان ایران ببریم تا ضمن شناسانیدن این شیوه زندگی و مسائل و مشکلات مرتبط با آن به مسئولین و مردم، ثبت و ضبط این تصاویر اسنادی ماندگار برای معرفی به آینده گان باشد.

رئیس روابط عمومی و امور بین الملل سازمان امور عشایر ایران ابراز امیدواری کرد برگزاری این دوره و آشنایی مقدماتی با قواعد و اصول مستندسازی، موجب ایجاد انگیزه بیشتر در روابط عمومی های امور عشایر کشور شود تا شاهد تولید مستندهای حرفه ای تر در این حوزه باشیم.

وی در پایان از مدیرکل امور عشایر خوزستان و همکاران ایشان به خاطر میزبانی دوره و از مدیریت امور اداری سازمان به خاطر برنامه ریزی برای برگزاری دوره قدردانی کرد.

در پایان این گردهمایی از زحمات آقای اعتمادی مسئول پیشین روابط عمومی اداره کل امور عشایر فارس که اخیرا مسئولیت اداره امور عشایر شهرستان شیراز را عهده دار شده است، تقدیر بعمل آمد.

گفتنی است، مراسم افتتاح گردهمایی و دوره آموزشی" اصول مستند سازی" در روز سه شنبه 17 دی ماه با حضور علیرحم کریمی مدیرکل امور عشایر استان خوزستان و محمدرضا ملک زاده رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی صفی آباد درفول برگزار شد و این گردهمایی در عصر روز چهارشنبه 18 دی ماه به کار خود پایان داد.

همچنین با هماهنگی های صورت گرفته، شرکت کنندگان در این دوره از مناطق عشایری شهرستان شوش که محل استقرار زمستانه و قشلاقی بخشی از عشایر همدان (طایفه ترکاشوند - تیره رحمتی) است، بازدید کردند. بازدید از امکان تاریخی شهرستان شوش از جمله "میراث جهانی شوش" و "بارگاه دانیال پیامیر" از دیگر برنامه هایی بود که در حاشیه این گردهمایی انجام شد.

 

گردهمایی و دوره آموزشی "اصول مستندسازی" ویژه مسئولین روابط عمومی های امور عشایر کشور

گردهمایی و دوره آموزشی "اصول مستندسازی" ویژه مسئولین روابط عمومی های امور عشایر کشور

تقدیر از زحمات آقای اعتمادی مسئول پیشین روابط عمومی امور عشایر استان فارس


بازدید از میراث جهانی شوش و بارگاه دانیال پیامبر


بازدید از مناطق عشایری شهرستان شوش، محل استقرار قشلاقی عشایر طایفه ترکاشوند همدان

  • تاریخ درج خبر : پنج شنبه ١٩ دی ١٣٩٨ - ٢٣:٠٤
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: