نسخه چاپی


هشدار هواشناسی به عشایر

عشایر ایلام از چرای دام در ارتفاعات خودداری کنند

امور عشایر ایلام در اطلاعیه ای ضمن هشدار به عشایر کوچرو و عشایر میهمان استان، خواستار این شد عشایر با توجه به ورود سامانه بارشی، از چرای دام در ارتفاعات و مناطق کوهستانی خودداری کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر ایلام، وی افزود: در این اطلاعیه از عشایر خواسته شده نسبت به نگهداری احشام و دام  خود بخصوص دام سبک در اماکن امن و سرپوشیده اهتمام جدی داشته باشند زیرا بر اساس اعلام هواشناسی، این سامانه بارشی با خطر رگبار، رعد و برق، باد شدید، تگرگ، سیلاب و بارش برف در ارتفاعات همراه است.

امور عشایر ایلام در این اطلاعیه با اشاره به استقرار سامانه بارشی از روز جمعه تا اواسط هفته آینده، به عشایر کوچرو و دامداران هشدار داد در این مدت از تردد در مسیر رودخانه ها، مسیل ها و مناطق مستعد آبگیر جدا خودداری کنند.

همچنین عشایر ایلام باید تدابیر لازم در خصوص ایمن سازی سیاه چادرها جهت جلوگیری از هر گونه خطرات احتمالی را انجام دهند.

بر اساس اعلام هواشناسی ایلام، سامانه بارشی با هسته سرد و باران، برف و مه از روز جمعه وارد استان شده و به تدریج از صبح یکشنبه خارج می‌شود.

این سامانه همراه با بارش باران در نواحی جنوب و گرمسیری، بارش برف در ارتفاعات، بارش باران و برف در نواحی سردسیر، مه، رعد و برق به ویژه در نیمه جنوبی، کاهش محسوس دما و وزش باد به نسبت شدید است.

آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل‌ها، لغزندگی جاده‌ها، احتمال بروز صاعقه، افزایش مصرف حامل‌های انرژی و اختلال در تردد وجود دارد.

با ورود سامانه بارشی و کاهش ب۶ یا 7 درجه دما در ایلام  دمای زیر صفر درجه در این استان پیش‌بینی می‌شود.

با توجه به اینکه شدت بارش ها به صورت نقطه ای و مقطعی تا اواسط هفته آینده در نقاط مختلف استان ایلام وجود دارد بنابراین عشایر، کشاورزان، دامداران، زنبورداران و باغداران نسبت به وزش باد شدید و احتمال بارش تگرگ اقدام های لازم بری جلوگیری از خسارات احتمالی را مد نظر داشته باشند.

 همچنین مجاوران رودخانه ها، خشکه رودها و مسیل ها به علت اینکه احتمال طغیان وجود دارد از نزدیک شدن به حریم روخانه ها و مسیل ها اجتناب ورزند.

  • تاریخ درج خبر : شنبه ١٦ آذر ١٣٩٨ - ١٤:٣٧
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: