نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران:

راه اندازی 70 صندوق خرد زنان عشایری در فارس نمونه بارز ظرفیت های استان است

رئیس سازمان امور عشایر ایران راه اندازی بیش از 70 صندوق عشایری در استان فارس را نمونه بارز از ظرفیت های بالقوه استان بر شمرد که چنانچه به آن توجه شود می تواند در کاهش معظلاتی همچون بیکاری، حاشیه نشینی و مهاجرت عشایر مفید باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر فارس، رئیس سازمان امور عشایر ایران در سفر به استان فارس و شهرستان ممسنی از طرح های کارآفرینی و اشتغالزایی در مناطق عشایری این شهرستان بازدید کرد.

کرمعلی قندالی ضمن بازدید از کارگاه پخت نان محلی نورآباد بر حضور بانوان عشایری در عرصه های تولیدی و اشتغال تاکید کرد.

وی این نانوایی را نمونه ای از فعالیت بانوان عشایری در قالب طرح صندوق خرد زنان عشایری خواند که با هدایت و حمایت دولت توانسته اند در امر تولید و اقتصاد خانوارهای عشایری موثر باشند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران راه اندازی بیش از 70 صندوق خرد زنان عشایری در استان فارس را نمونه بارز از ظرفیت های بالقوه استان بر شمرد که چنانچه به آن توجه شود می تواند در کاهش معظلاتی همچون بیکاری، حاشیه نشینی و مهاجرت عشایر مفید باشد.  

رئیس سازمان امور عشایر ایران همچنین در بازدید از میدان عرضه دام نورآباد ممسنی گفت: با توجه به اینکه  73 درصد شغل عشایر دامداری است بنابراین توجه جدی برنامه ریزی به این حوزه می تواند موثر باشد.

وی مدیریت زنجیره تولید گوشت قرمز از مزرعه تا سفره مصرف کننده را یکی از راهبردهای اصلی سازمان امور عشایر  بر شمرد و اختصاص 4 هزار میلیارد ریال تسهیلات زنجیره تولید گوشت قرمز را یکی از این برنامه ها خواند.

قندالی راه اندازی کارخانه های تولید خوراک و میدان عرضه دام را یکی از حلقه های این زنجیره دانست که سازمان امور عشایر از آن پشتیبانی می کند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران بهره وری و افزایش راندمان تولید را مهمترین راهبرد سازمان امور عشایر ایران در دامداری عشایر دانست که دولت تمام قد از آن حمایت می کند.

بر اساس این گزارش، مدیر کل امور عشایر فارس نیز در این بازدید گفت: این میدان دام با توجه به نیاز منطقه و با مشارکت 6 تعاونی عشایری و اتحادیه تعاونی های عشایر سیار استان فارس راه اندازی شده و سالیانه 130 هزار راس دام سبک در این میدان می شود.

روح الله بهرامی افزود در این میدان عرضه دام برای 7 نفر بصورت مستقیم و  برای500 نفر بصورت غیر مستقیم ایجاد اشتغال شده است.

 رئیس سازمان امور عشایر ایران و هیات همراه همچنین در سفر به نورآباد ممسنی از یکی از بزرگترین طرح های سطح صیقلی کشور در ارتفاعات منطقه عشایری دشت درا شهرستان ممسنی بازدید کردند.

قندالی در این بازدید گفت: در حوزه آبرسانی در نتیجه تحولات اقلیمی سنوات اخیر و خشکسالی ها دچار معظلاتی شده‌ایم و تلاش کردیم با حداقل امکانات نیازهای عشایر را برطرف سازیم.

وی ادامه داد: در همین راستا در دو سال اخیر تعداد 90 دستگاه تانکر آبرسان به ناوگان آبرسانی کشور اضافه کرده ایم.

قندالی با تاکید بر اینکه باید هزینه های تولید و خدمت رسانی را کاهش دهیم، افزود: احداث این گونه طرح ها و آب انبارها نمونه ای از کاهش هزینه ها است که در همان دو سال نخست بهره برداری تمام هزینه های احداث را مستعمل می کند.

  • تاریخ درج خبر : شنبه ١٦ آذر ١٣٩٨ - ١٣:٣٢
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: