نسخه چاپی


رئیس سازمان عشایر ایران:

جامعه عشایری بهترین انطباق و ارتباط را با محیط زیست دارد

رئیس سازمان امور عشایر ایران تاکید کرد: در حالی که جامعه عشایری بهترین ارتباط و انطباق را با منابع زیست محیطی و بیشترین نقش را در حفظ و نگهداری مراتع دارند، اما تنها عشایر متهم به تخریب منابع و مراتع می شود که بررسی ها نشان می دهد مراتعی که در اختیار این قشر مولد عشایر است با کمترین خسارات ممکن مواجه بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ایرنا، کرمعلی قندالی در نشست شورای عشایری کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج با حضور استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان اظهار داشت:  بیش از ۵۹ درصد سطح کشور حوزه قلمرو عشایر اعم از ییلاق و قشلاق و زیست بوم است.

وی با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد درآمد و زندگی جامعه عشایری متکی به دام و فرآورده های دامی است، گفت: عشایر همواره در این راستا با برخی بی مهری ها و کم توجهی هایی مواجه است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران یادآور شد: سیاست راهبردی در سازمان امور عشایر بر سه محور معیشت، جمعیت و استقرار جامعه عشایری استوار است.

قندالی همچنین با اشاره به اقدام ها و کمک های ویژه دولت به جامعه عشایری ظرف سال های گذشته گفت: تاکنون افزون بر ۳۰ هزار خانوار عشایری مجهز به پنل های خورشیدی شده اند که تا سال ۱۴۰۰ به بیش از ۷۵ هزار خانوار خواهند رسید.

وی گفت: حدود ۲۵ هزار خانوار نیز از طریق وزارت نیرو به این منبع ارزشمند انرژی مجهز خواهند شد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران بیان داشت: بیش از ۱۵ هزار خانوار عشایری در مناطق مختلف و محروم تا نیمه نخست سال آینده از نعمت آب آشامیدنی سالم برخوردار خواهند شد.

قندالی یادآور شد: با تخصیص مبلغ ۱۸ میلیون یورو در قالب حدود دو هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی و با دستور مقام معظم رهبری و توجه ویژه دولت و سازمان برنامه و بودجه این تعداد خانوار عشایری از آب اشامیدنی سالم بهره مند خواهند شد.

وی ادامه داد: از محل تخصیص این میزان منابع مالی بیش از ۴۵۰ پروژه مهم آبرسانی در مناطق عشایری در حال اجرا است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت: مبلغ چهار هزار میلیارد ریال تسهیلات نیز با سود ۱۰ درصد از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح زنجیره تولید گوشت قرمز به عشایر کشور پرداخت شد.

قندالی ادامه داد: با پرداخت این میزان تسهیلات حدود یک میلیون راس دام از سوی عشایر و با روش های علمی و نوین  پرواربندی شده است که سهم قابل توجهی در افزایش میزان درآمد و توانمندسازی خانوار های عشایری داشته است.

وی همچنین از پرداخت ۶۰۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی به عشایر کهگیلویه وبویراحمد خبر داد و گفت: هیچ محدودیتی برای اختصاص منابع مالی برای طرح های قابل توجیه اقتصادی در این استان نیست.

رئیس سازمان امور عشایر ایران یکی از ظرفیت های مهم این استان و مناطق عشایری را حوزه گردشگری و گیاهان دارویی دانست و گفت: بیش از ۴۵۰ گونه انواع گیاه دارویی در این استان به عنوان گنجینه ارزشمند برای توانمندسازی خانوارهای روستایی و عشایری است.

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ١٣ آذر ١٣٩٨ - ٠٩:٢٣
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: