نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر در دیدار با استاندار قزوین:

سند گردشگری عشایر کشور در دست تدوین است

رئیس سازمان امور عشایر ایران در دیدار با استاندار قزوین گفت: به منظور بهره مندی از ظرفیت های عشایر برای جذب گردشگر، سند گردشگری عشایر کشور با همکاری سازمان امور عشایر ایران و وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دست تهیه و تدوین است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از امور عشایر استان قزوین، کرمعلی قندالی روز چهارشنبه 6 آبان در سفر به استان قزوین  و در دیدار با استاندار این استان اظهار داشت: با تهیه سند گردشگری عشایر کشور، از ظرفیت زندگی عشایر برای جذب گردشگر استفاده می‌شود و شاهد رونق اشتغال و بهبود درآمد عشایر خواهیم بود.

وی با بیان اینکه وظیفه و دین بزرگی نسبت به جامعه عشایری داریم، اظهار داشت: ما در سازمان امور عشایر انگیزه و عزم بالایی برای خدمت به عشایر داریم و این را برای خود یک افتخار می‌دانیم.

قندالی با اشاره به اینکه عشایر دارای ریشه و فرهنگ اصیل و غنی چندهزار ساله هستند، بیان داشت: نتیجه اقدامات قهری ما، صلح با طبیعت را به جنگ با طبیعت بدل کرده و  ضرروی است در رویکردها و تصمیمات خود بازنگری کنیم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه ۱,۸ درصد جمیعت کشور را عشایر تشکیل می‌دهند، اظهار داشت: عشایر با این جمعیت ۲۸ درصد دام سبک کشور را در اختیار دارند و  ۲۵ درصد تولید گوشت قرمز  و ۳۵ درصد صنایع دستی کشور از سوی این قشر تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه در نقاطی که عشایر حضور و یا رفت و آمد دارند مراتع و منابع طبیعی به بهترین شکل ممکن حفظ شده است، افزود: براساس آمار، حتی یک هکتار آتش سوزی هم در مراتع عشایری نداشته‌ایم و خود عشایر مراقب و حافظ طبیعت هستند.

قندالی گفت: هر قدر بتوانیم به جامعه عشایری خدمت کنیم در واقع به خودمان خدمت کرده و باعث حفظ بخشی از فرهنگ اصیل ایرانی شده‌ایم.  

 رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به تشکیل سه نشست شورای عالی عشایر در دولت تدبیر و امید، اظهار داشت: در این شورا طرح ارتقای خدمات بهداشتی عشایر مصوب شده که و در کنار دیگر طرح‌ها منشا خدمات زیادی به جامعه عشایری شده است.

وی با بیان اینکه برای ارائه تسهیلات به عشایر محدودیتی نداریم، گفت: امسال از منابع صندوق توسعه ملی ۴۰۰ میلیارد تومان برای کمک به زنجیره تولید به عشایر کشور پرداخت شده است.

قندالی با بیان اینکه در کشور عرصه‌های وسیعی در حوزه گیاهان دارویی داریم، افزود: تلاش داریم برای تقویت این حوزه از ظرفیت عشایر استفاده کنیم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به اینکه اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده منشا خدمات زیادی به عشایر شده است، گفت: امسال از محل صندوق توسعه ملی نیز ۱۸ میلیون یورو برای تامین آب شرب عشایر به سازمان امور عشایر اختصاص داده شد.

وی با اشاره به تقویت تشکیلات و ساختار نیروی انسانی سازمان امور عشایر، گفت: امسال موفق شدیم برای برخی استان‌ها از جمله قزوین نیروی انسانی جذب کنیم.

رئیس سازمان امور عشایر همچنین در این دیدار که معاون توسعه مدیریت و منابع و سرپرست حوزه ریاسات سازمان امور عشایر، رئیس جهادکشاورزی و رئیس امور عشایر استان قزوین نیز حضور داشتند، بر فعال بودن شوراهای عشایر استانی از جمله در استان قزوین تاکید کرد.

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٦ آذر ١٣٩٨ - ١١:٣٦
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: