نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران:

برای اسکان عشایر باید شرایط تولید و دیگر ملزومات آن فراهم باشد

رئیس سازمان امور عشایر ایران با تاکید بر اینکه اگر امکانات در مناطق عشایری فراهم نیست نباید عشایر را برای اسکان تشویق کنیم، افزود: برای اسکان عشایر باید شرایط تولید و دیگر ملزومات آن فراهم باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، کرمعلی قندالی در گردهمایی دو روزه روسای امور عشایر شهرستان های کشور در تبریز اظهار داشت: باید برای خدمت به عشایر با کسانی که تصمیم گیر هستند تعامل داشته باشیم.

وی افزود: شوراهای عشایری استانی و شهرستانی یکی از مواردی است که می توان از طریق آن مسائل و مشکلات عشایر را پیگیری و مطالبه کرد.

 قندالی خطاب به روسای امور عشایر شهرستان های کشور گفت: پیشنهاد و اجرای هر پروژه ای از شهرستان ها مطرح می شود و باید پروژه هایی را تعریف کنید که امکان تامین اعتبار آن بالا است بویژه باید به مباحث حقوقی پروژه ها توجه لازم را داشته باشید.

رئیس سازمان امور عشایر ایران بیان داشت: ما خادم یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت عشایری کشور هستیم و مهمترین وظیفه ما احترام به این جمعیت و برخورد توام با خوشرویی و متانت با آنان است.

وی ادامه داد: مهم این است که در مدتی که مسوولیت داریم بتوانیم تصمیماتی کارا و موثر برای زندگی عشایر داشته باشیم.

قندالی با بیان اینکه هر اتفاقی که در مناطق عشایری می افتد تک تک همکاران در آن نقش دارند، خاطرنشان کرد: زندگی عشایر زندگی بسیار سختی است و باید تلاش کنیم این زندگی را برای این قشر زحمتکش آسان تر کنیم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر استفاده از ابرازهای جدید فن آوری اطلاعات و ارتباطات در انجام امور، اظهار اشت: اگر دنبال بهره وری، صرفه جویی و سهولت در کارها هستیم باید از فن آوری های نوین بهترین استفاده و بهره برداری را انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه امور عشایر شهرستان ها نقش اساسی و تاثیرگذاری در حمایت، هدایت و نظارت تشکل های عشایری دارند، ابراز داشت: در حال حاضر کشور تشنه مشارکت بخش تشکل ها و تعاونی ها است و باید از این فرصت بهره برداری لازم را انجام دهیم.

 قندالی با بیان اینکه باید طوری برنامه ریزی کنیم که خیلی از فعالیت ها و ارائه خدمات به عشایر بر عهده تشکل ها گذاشته شود، تاکید کرد: باید تلاش کنید نیروهای تشکل ها را به نیروهای متخصص و دارای خلاقیت و نوآوری مجهز کنید.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به قانونی شدن سهم عشایر از مالیات بر ارزش افزوده، خاطرنشان کرد: این ظرفیت که ظرفیت بسیار بزرگی است به سختی در قانون گنجانده شده است و باید از آن استفاده لازم را ببریم.

وی بیان داشت: خوشبختانه امروز بستر لازم برای توسعه فعالیت های تولیدی در مناطق عشایری، چه از جانب سازمان و چه از نظر وضع قوانین، فراهم شده است.

قندالی ادامه داد: ظرفیت تسهیلات ایجاد اشتغال روستائی و عشایری فرصت خوبی برای عشایر است البته مشکلاتی برای عشایر در "سامانه کارا" وجود داشت که با جلسه ای که با معاونین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی داشتیم این مشکلات در حال برطرف شدن است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه استفاده از انرژی های نو و پاک در سامانه های عشایری در سال های اخیر پیگیری شده است که موهبتی برای عشایر است، گفت: وزارت نیرو موظف شده ۲۵ هزار خانوار را تا پایان برنامه ششم به پنل های خورشیدی مجهز کند.

وی با اشاره به اینکه از توانمندی ها و ظرفیت زنان چه در ساختار و چه در مورد جامعه هدف کمتر استفاده کرده ایم، افزود: خوشبختانه در سال های اخیر دو نفر خانم عهده دار مسوولیت اداره امور عشایر شهرستان شده اند.

قندالی در پایان با اشاره به پنج دوره برگزاری گردهمایی روسای امور عشایر شهرستان های کشور، بیان داشت: برگزاری گردهمایی های روسای امور عشایر شهرستان های کشور که امسال پنجمین دوره آن برگزار شد فرصت مناسبی برای انتقال تجارب به یکدیگر است.

 

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ١٣ آبان ١٣٩٨ - ١٥:٢٠
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: