نسخه چاپی


در موزه قرآن آستان قدس رضوی صورت گرفت

رونمایی از پرچم جهاد اسلامی عشایر خوزستان علیه استعمار انگلیس

پرچم جهاد اسلامی عشایر خوزستان علیه استعمار انگلیس در جنگ جهانی اول در موزه قرآن آستان قدس رضوی رونمایی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، رئیس موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی در مراسم رونمایی از پرچم جهاد اسلامی عشایر خوزستان گفت: این پرچم، یکی از اسناد معتبر باقی‌مانده از واقعه جهاد اسلامی عشایر عرب خوزستان علیه استعمار انگلیس در جریان جنگ جهانی اول است که از طرف عشایر غیور خوزستان در اسفند سال۱۳۷۵ در سفر رهبری به این استان به ایشان هدیه شد و ایشان نیز آن‌ را برای نگهداری به آستان قدس رضوی اهدا نمودند.

مهردوست افزود: موزه هدایای مقام معظم رهبری یکی از ۱۶گنجینه آستان قدس رضوی است که در ۲۲بهمن۱۳۷۳ در سالنی به مساحت ۴۰۰مترمربع افتتاح شد و مشتمل بر آثاری است که سران کشور های خارجی، شخصیت های برجسته ایرانی و خارجی، هنرمندان و ارادتمندان به مقام معظم رهبری به مناسبت های مختلف به ایشان هدیه داده اند و ایشان نیز با توجه به ارزشمندی این آثار و علاقه و توجه ویژه ایشان به آستان قدی رضوی آنها را برای نگهداری و نمایش به این موزه اهدا کرده اند.

وی ادامه داد: ایشان اهدای این آثار را در پنج دوره در سال‌های ۷۳ تا ۸۴ و پس از آن به صورت مستمر تا کنون ادامه داده اند که آخرین مجموعه در ماه‌های اخیر به آستان قدس رضوی اهدا شده که پس از مراحل مستند سازی به این مجموعه اضافه می شود.

رئیس موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی در مورد پرچم رونمایی شده در این مراسم گفت: در زمان جنگ جهانی اول، و جریان اشغال خوزستان توسط ارتش انگلیس و صدور حکم جهاد علیه اشغالگران از سوی مراجع بزرگوار شیعه به خصوص مرحوم آیت الله سیدکاظم یزدی، عشایر خوزستان نیز قیام کردند و حماسه های جاودانه ای را آفریدند که رهبری قیام در شادگان به عهده روحانی جلیل القدر "جابر ابن سید مشعل موسوی البوشوکه" بود و پرچم یاد شده نیز متعلق به ایشان است.

مهر دوست افزود: این اثر نزد بازماندگان وی نگهداری می شده و سر انجام در سفر تاریخی مقام معظم رهبری به خوزستان در اسفند ۷۵ که مصادف با هشتاد و دومین سالگرد آن نهضت بود تقدیم ایشان شد.

وی ادامه داد: پرچم قیام عشایر خوزستان علیه استعمار انگلیس، یکی از اسناد معتبر باقیمانده از واقعه جهاد اسلامی عشایر عرب خوزستان علیه استعمار انگلیس در جریان جنگ جهانی اول است.

رئیس موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی گفت: از ویژگیه ای این پرچم می توان به سه گوش و دو رو بودن آن اشاره کرد همچنین تار و پود پرچم از ابریشم، آستر و لیفه و تار و پود کتیبه آن از پنبه است.

مهردوست افزود: این پرچم با اتصال هشت قطعه پارچه ابریشمی به عرض ۲۵سانتیمتر به یکدیگر تهیه و با استفاده از رنگ‌های گیاهی رنگ آمیزی شده است و حاشیه پرچم مزین به کتیبه آیت الکرسی وسط آن به لا الله الا الله، محمد رسول الله، علی ولی الله و  آیه "نصر من الله و فتح و قریب"است.

وی یادآور شد: به منظور گرامی‌داشت این قیام و شهدای واقعه جهاد اسلامی عشایر عرب خوزستان یادمانی در ۱۵کیلومتری غرب شهر اهواز در خوزستان برپا شده است که همه ساله یاد و خاطره این عزیزان را زنده می‌کند.

 

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ١٣ شهريور ١٣٩٨ - ١١:١٠
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: