نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران

سازمان امور عشایر ایران یک سازمان توسعه‌ای است

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: با توجه به ظرفیت های قانونی خوبی که با تعامل و همکاری دولت و مجلس ایجاد شده سال جاری یک سال طلایی برای جامعه عشایری است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر فارس، کرمعلی قندالی در گردهمایی معاونین توسعه و امور زیربنایی ادارات کل امور عشایر سراسر کشور در شیراز اظهار داشت: وظیفه داریم از همه ظرفیت های به وجود آمده مخصوصاً ظرفیت مردمی در جهت ارتقای وضعیت معیشت و اقتصاد خانوارهای عشایری بیش از گذشته بهره ببریم.

 وی بیان داشت: به منظور حفظ کرامت انسانی و منزلت اجتماعی عشایر باید آنان را تشویق کرد تا به عضویت صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر درآیند تا در آینده بتوانند از مزایای این صندوق از جمله بازنشستگی استفاده کنند.

 قندالی با اشاره به اینکه طبق قانئن بیمه دام اجباری است، ارائه هرگونه خدمات به دامداران عشایری را منوط به ارائه بیمه نامه دام آنان دانست.

 رئیس سازمان امور عشایر ایران تجهیز اتراق گاه‌های عشایری به انرژی خورشیدی را یکی دیگر از برنامه های آتی برشمرد و افزود: به دستور رئیس جمهور 25 هزار خانوار عشایری باید ظرف مدت دو سال پیش رو مجهز به پکیج های انرژی خورشیدی شوند.

وی گفت: برای نخستین بار در حوزه راه و جاده با وزارت کشور جلسه برگزار  شد و مشخصات راه های عشایری ثبت شد.

بر اساس این گزارش، قائم مقام و معاون توسعه و امور زیر بنایی سازمان امور عشایر ایران نیز در این جلسه گفت: از ابتدای عملکرد اعتبارات ارزش افزوده تا کنون بیش از 2100 طرح در مناطق عشایری سطح کشور اجرا شده است.

شاهپور علائی مقدم گفت: با موافقت مقام معظم رهبری در اسفند ماه سال گذشته مبلغ 150 میلیون یورو به حوزه آبرسانی مناطق روستایی و عشایری اختصاص یافت که این نشان دهنده عزم جدی مسئولان ارشد کشور در حل مشکلات جامعه مولد عشایری است.

وی صدور کارت هوشمند عشایری و اجرای سرشماری عمومی عشایر کشور و همچنین صدور کارت شناسایی دامداری ها و اجرای دستورالعمل شناسایی و پلاک کوبی و هویت گذاری دام عشایر را از جمله برنامه های سال جاری سازمان امور عشایر کشور برشمرد. 

مدیرکل امور عشایر فارس نیز در این نشست با اشاره به توانمندی های جامعه عشایری فارس در حوزه های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و آداب و سنن گفت: این جامعه غنی و دارای ظرفیت های فوق العاده ای است که چنانچه مورد توجه قرار گیرد جلو بسیاری از ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی گرفته شود.

روح الله بهرامی گفت: 1235 منطقه اسکان عشایری در استان فارس شناسایی شده که نشان دهنده پراکنش جمعیت عشایری استان است.

وی افزود: در هفته دولت طرح های عمرانی به ارزش 50 میلیارد ریال از محل اعتبارات ارزش افزوده در جامعه عشایری فارس به بهره برداری رسید و یا عملیات اجرایی آن آغاز شد که می تواند تحولی در زمینه توسعه زیربنایی این جامعه مولد باشد.

بهرامی با اشاره به استقرار 19 کانکس سیار خانه بهداشت عشایری در دو سال اخیر در مناطق عشایر فارس، رشد شاخص توسعه انسانی در عشایر استان را از 20 درصد در سال 1396 به 37 در صد در سال جاری یاد آور شد.

گفتنی است، گردهمایی معاونین توسعه و امور زیربنایی ادارات کل امور عشایر سراسر کشور 9و 10شهریور ماه به میزبانی اداره کل امور عشایر فارس در شیراز برگزار شد.

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ١٢ شهريور ١٣٩٨ - ٠٩:٥٠
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: