نسخه چاپی


نتایج کنکور سراسری 98 اعلام شد

دانش آموزان عشایری چه سهمی از "عدالت آموزشی" دارند؟

بر اساس اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری در شامگاه روز سه شنبه 15 مرداد، 50 درصد رتبه اولی های کنکور، از تهران هستند و رتبه های برتر دیگر نیز متغلق به کلانشهرها است. این در حالیست که تهران تنها 17 درصد از جمعیت کشور را شامل می شود.

یکی از برداشت ها از میزان قبولی دانش آموزان کلانشهرها در ده رتبه برتر رشته های مختلف تحصیلی در کنکور، عدم تحقق  "عدالت آموزشی" است که همچنان در حد شعار و متاسفانه از سوی دستگاه های مربوطه مغفول مانده است.

 روز یکشنبه 13 مرداد (سه روز پیش از اعلام نتایج کنکور سراسری 98)، سرپرست وزارت آموزش و پرورش در مراسم افتتاح بیستمین اردوی سراسری دانش آموزان عشایری کشور در نیشابور گفته بود؛ برقراری "عدالت آموزشی" هدف راهبردی آموزش و پرورش است و توجه به آموزش و پرورش عشایر و مناطق مرزی از مصادیق برقراری "عدالت آموزشی و عدالت احتماعی" است.

باید منتظر ماند و دید این وعده بالاترین مقام آموزشی و پرورشی کشور چه وقت و چگونه محقق می شود، اما آنچه مسلم است این است که با توجه به عدم فراهم بودن امکانات آموزشی برابر برای دانش آموزان عشایری، آنچه را تا پیش از عملی شدن این وعده سرپرست وزارت آموزش و پرورش می توان در راستای تلاش برای برقراری "عدالت آموزشی" در کشور قلمداد کرد، اختصاص سهمی در کنکور برای دانش آموزان عشایری و مناطق محروم برای ورود به دانشگاه ها است که باید از سوی دستگاه های مربوطه بویژه قوه مقننه برای فراهم نمودن ظرفیت قانونی آن صورت گیرد.

ضرورتی که رئیس سازمان امور عشایر ایران در مراسم گشایش بیستمین اردوی سراسری دانش آموزان عشایری در نیشابور به آن اشاره و تاکید داشت؛ دانش آموزان عشایری در راستای برخورداری از فرصت های برابر باید در کنکور از سهمیه برخوردار باشند.

البته با پیگیری های سازمان امور عشایر ایران از طریق شورای عالی عشایر، فراکسیون عشایری مجلس، و شورای عالی انقلاب فرهنگی اقداماتی در این خصوص انجام و در حال پیگیری است که امیدواریم به نتیجه مطلوب منتهی شود.


 علیرضا رحیمی/ رئیس روابط عمومی سازمان امور عشایر ایران


 

  • تاریخ درج خبر : پنج شنبه ١٧ مرداد ١٣٩٨ - ٠٩:٠٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1398/05/17 15:41
0
0
اکثر والدین عشایر در مراکز استان ها و شهرستان ها خانه و دکان دارند و بچه هایشان در بهترین مدارس تحصیل می کنند . و این سهمیه ظلم است به سایر دانش آمزان زحمتکش
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: