نسخه چاپی


مدیر امور عشایر استان مرکزی:

کوچ بهاره عشایر استان مرکزی به ییلاق

مدیر امور عشایر استان مرکزی خبر داد: عشایر خمین و دلیجان کوچ بهاره خود به مناطق ییلاقی را آغاز کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، منصوری گفت: بر اساس جدول زمان بندی شده، کوچ عشایر از اواخر اردیبهشت از مناطق قشلاقی آغاز شده است و اکنون در مناطق ییلاقی خمین و دلیجان مستقر شدند.

وی افزود: عشایر خمین از مناطق قشلاقی استان خوزستان و میان بند، مرتع الیگودرز و کوه سفید آب استان لرستان کوچ کرده اند و در مناطق ییلاقی قره کهریز سکونت می یابند.

مدیر امور عشایر استان مرکزی گفت: عشایر دلیجان نیز از ایل زند طایفه راوه ای هستند که مناطق ییلاقی آنها در منطقه سرخاب و ابراهیم آباد این شهرستان است.

منصوری گفت: جمعیت عشایر کوچروی شهرستان های خمین و دلیجان بیش از ۱۰۰ خانوار در قالب ۷۰۰ نفر است.

وی بیان کرد: عشایر خمین در منطقه قره کهریز ، واحدهای مسکونی دایمی ساخته اند که در بهار چادر بر پا می کنند.

مدیر امور عشایر استان مرکزی تصریح کرد: ایلات استان مرکزی یکی از متنوع ترین جمعیت های عشایری کشور است چرا که از سراسر کشور در این استان زیست موقت دارند.

منصوری گفت: عشایر ایل مغان و شاهسون بغدادی در شهرستان ساوه و زرندیه، عشایر ایل سنگسری در شهرستان زرندیه در منطقه رودشور، چکنه و عباس آبادگوی داغ، عشایر طایفه کله کوهی نیز در زرندیه و عشایر کردکلهر در شهرستان ساوه در منطقه قره چای، گزل دره و شریف آباد استقرار دارند.

بر اساس آخرین آمار جمعیت عشایر استان مرکزی بیش از پنج هزار نفر در قالب هزار خانوار است که بیشتر در مناطق مختلف ساوه، زرندیه، دلیجان و خمین زندگی می کنند.

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ٢٠ خرداد ١٣٩٨ - ١٠:١٧
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: