نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر خوزستان:

کوچ عشایر خوزستان به مناطق ییلاقی شروع شد

مدیرکل امور عشایر خوزستان گفت: کوچ عشایر به مناطق ییلاقی در روزهای اخیر با یک ماه تاخیر ناشی از بارندگی های شدید و بروز سیلاب شروع شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ایرنا، علی رحم کریمی افزود: کوچ عشایر غیربومی خوزستان به مناطق ییلاقی استان های لرستان، همدان، ایلام، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و کرمانشاه تا نیمه خرداد ادامه خواهد داشت.

وی تعداد عشایر کوچنده به مناطق ییلاقی استان های همجوار را 16هزار خانوار و تعداد دام آنان را 1.5میلیون راس بیان کرد.

مدیرکل امور عشایر خوزستان با اشاره به اینکه مجوز تمدید یک ماهه حضور عشایر غیربومی در مناطق قشلاقی استان از سوی منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان صادر شد، گفت: به دلیل بارندگی مناسب و تاخیر یک ماهه شروع کوچ، مراتع و گیاهان علوفه ای مناطق ییلاقی استان های مقصد، وضعیت بسیار مناسبی دارند و سبب کاهش استفاده عشایر از علوفه دستی برای دام خواهد شد.

کوچ عشایر به مناطق قشلاقی خوزستان از نیمه دوم مهر همزمان با سردی هوا در مناطق ییلاقی شروع می شود.

بارندگی های سیل آسا و بروز سیلاب در سال آبی 1398- 1397 در مناطق عشایری خوزستان، خساراتی به دام، محل نگهداری احشام، راه ها و ایل راه های خوزستان به ویژه مناطق شمال و شرق خوزستان وارد کرد.

عشایر غیربومی خوزستان با داشتن 1.5میلیون راس دام سبک به مدت هفت ماه در مناطق قشلاقی، شمال، شمال شرق و جنوب شرق خوزستان ساکن هستند.

عشایر بومی خوزستان نیز حدود یک میلیون و 950هزار راس دام سبک نیز در اختیار دارند و از مراتع میانکوهی این استان بر اساس تقویم چرای دام، استفاده می کنند.

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ٢٤ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١١:١٠
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: